TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoAir

TransInfo

Dar Młodzieży wypłynął w Rejs Niepodległości!
PAP InfoShip.pl - Opublikowano: 21.05.2018 09:41:40
Dar Młodzieży wypłynął w Rejs Niepodległości! Fot. Karol Stańczak

20 maja Dar Młodzieży w południe wyruszył z gdyńskiego portu w rejs dookoła świata.

Wypłynięcie żaglowca poprzedziła msza święta. W pożegnaniu udział wzięli przedstawiciele władz lokalnych oraz krajowych, m.in. premier Mateusz Morawiecki, wicepremier prof. Piotr Gliński oraz minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

– Niech "Dar Młodzieży" zachwyca swoim pięknem i przypomina o wielkim dziele odbudowy niepodległej Rzeczypospolitej; niech mówi o dziele, które jest przed nami, czyli budowie wielkiej Rzeczpospolitej w najbliższych latach – mówił podczas żegnania młodzieży premier Mateusz Morawiecki.

"Powiedźcie światu, jaka Polska jest piękna"

Na morzu spędzą ponad 10 miesięcy, przepłyną w tym czasie 33 tysiące mil morskich. Dar Młodzieży zawita do 22 portów w 18 krajach świata.

- Jak tylko przyjechałem do Gdyni na inaugurację, to ciarki mnie przeszły, szczególnie jak wszedłem na pokład. Niesamowite przeżycie, zwłaszcza dla mnie, bo nie jestem zawodowo związany z morzem. Płynę, bo udało mi się wygrać konkurs Rejsu Niepodległości, więc tym bardziej się cieszę i już nie mogę się doczekać tej fantastycznej przygody - cieszy się Przemek Puzio, członek załogi.

W czasie rocznego rejsu na pokładzie żaglowca przewinie się ponad 500 studentów i uczniów szkół morskich oraz 400 laureatów konkursu związanego z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Przy gdyńskim nabrzeżu żegnały ich dzisiaj setki osób.

- Bardzo wzruszający moment, nie tylko dla nas gdynian, ale dla wszystkich Polaków. To rejs symboliczny, historyczny, ale myślę, że przede wszystkim piękna żeglarska przygoda dla tych wszystkich, którzy w tym rejsie biorą udział – mówi prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

22 porty, 18 krajów

Trasa rejsu jest imponująca. Żaglowiec zawinie m.in. do Lizbony, Dakaru, Kapsztadu, na Mauritius, do Singapuru, Osaki, Los Angeles, Kalifornii, Acapulco w Meksyku, Panamy a po Światowych Dniach Młodzieży przepłynie przez Kanał Panamski i pojawi się m.in. w Majami. W każdym z portów zaplanowano wydarzenia promujące Polskę i jej niepodległość.

- Trasa jest naprawdę genialna, mam to szczęście, że dostałem się na jeden z lepszych odcinków, lepszych, bo najdłuższych, będę płynąć, aż dwa miesiące – cieszy się Angelo Korzekwa, członek załogi. - Będę płynąć z Kapsztadu do Singapuru, odwiedzę cztery porty, każdy jest inny, każdy jest piękny. To będzie po prostu niesamowita przygoda – dodaje.

Podczas ceremonii pożegnania żaglowca odczytano list od prezydenta RP Andrzeja Dudy:

"Rejs Niepodległości "Daru Młodzieży" jest niezwykle trafnym sposobem uczczenia jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Niechaj zawsze sprzyjają Państwu pomyślne wiatry". Życzenia prezydenta skierowane do uczestników rejsu odczytała szefowa Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska.

Wrócą za rok

Pierwszym celem "Daru Młodzieży" będzie Tallin. W marcu przyszłego roku Dar Młodzieży zawinie z powrotem do Gdyni. Załogę statku w Rejsie Niepodległości stanowi 1000 młodych osób, podzielonych na 6 zmian. Przygotowania do rejsu zajęły ponad rok i kosztowały 23 miliony złotych. Rejs zorganizowały wspólnie Akademia Morska w Gdyni, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Palotyńska Fundacja Misyjna "Salvatti".

PFN ocenia

Rejs Niepodległości to wspaniałe przedsięwzięcie, które znakomicie wpisuje się w misję naszej Fundacji - ocenił w komunikacie przekazanym w niedzielę PAP koordynator projektów żeglarskich PFN Dariusz Pękala. Jego zdaniem rejs "Daru Młodzieży" odbije się szerokim echem na całym świecie.

Jak podała Fundacja, jest ona jednym z głównych darczyńców Rejsu Niepodległości - na jego realizację PFN przekazała kwotę sześciu milionów złotych. "Rejs Niepodległości to wspaniałe przedsięwzięcie, które znakomicie wpisuje się w misję naszej Fundacji" - podkreślił Pękala. W jego ocenie projekt jest "unikalny nawet w skali międzynarodowej". "Dar Młodzieży to wyjątkowa jednostka, a jej rejs dookoła świata z okazji stulecia odzyskania Niepodległości Polski odbije się szerokim echem na całym świecie" - przekonywał.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Port Gdynia
akcja

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....