TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoAir

TransInfo

Jazda na refundacji, czyli jak zdobyć miliony od samorządów
GAZETA WYBORCZA - Opublikowano: 21.12.2018 18:57:57

Jak informuje Gazeta Wyborcza - wielu przewoźników autobusowych wyłudza refundacje biletów ulgowych i jeszcze długo nie będzie na to bata. Tymczasem przybywa wykluczonych transportowo mieszkańców, bo o pieniądze na zapłatę PKS-om ciągle trudno.

Aneta S., właścicielka firmy autobusowej na Podkarpaciu, wyłudziła prawie milion złotych dotacji na miesięczne bilety ulgowe. Przez trzy lata wysyłała co miesiąc do urzędu marszałkowskiego listy osób, które miały korzystać z tych biletów, i na ich podstawie otrzymywała refundację, czyli około 160 zł na osobę. Te osoby wcale jednak biletów nie kupowały. W zeszłym roku Aneta S. dostała karę trzech lat więzienia z zawieszeniem na pięć; musi też zwrócić wyłudzone pieniądze.

20 biletów w kubku po kawie

Zniżki, w wysokości 50 proc., ustawowo przysługują w pojazdach zbiorowej komunikacji autobusowej m.in. dzieciom, młodzieży szkolnej, studentom i osobom niepełnosprawnym. Przypadek S. związany z wyłudzaniem zniżek był głośny, ale podobnych oszustw jest mnóstwo i zwykle uchodzą płazem.

Kierowcy nabijają na kasy fiskalne w autobusach duże ilości biletów ulgowych, mimo że nikt ich nie kupuje, a potem wnioskują o refundację połowy kwoty z ceny całego biletu.

Gdy urzędnicy analizują wnioski o refundację, często wynika z nich, że ulgowych biletów kierowca sprzedał więcej, niż jest miejsc w autobusie. Albo nagle okazuje się, że autobusy zaczynają regularnie przewozić grupy osób niepełnosprawnych (uprawnionych do biletów zniżkowych), choć w okolicy nie powstały żadne nowe ośrodki.

W woj. świętokrzyskim pod koniec 2017 roku policja nakryła kierowcę autobusu, który w kubku po kawie miał już wydrukowanych 20 biletów ulgowych. Mimo że tego dnia jeszcze nie ruszył nawet w trasę. Był podejrzewany już wcześniej, bo kwoty refundacji, o którą wnioskowała firma przewozowa, wzrastały – od kilkuset złotych do kilku tysięcy.

– Kierowca przyznał się do winy. Prokuratura postawiła w tym przypadku zarzuty kierowcy i właścicielowi firmy. Ale innych konsekwencji nie ma, ten kierowca nadal jeździ autobusem – mówi Anna Grzela z Wojewódzkiego Zarządu Transportu w Kielcach.

Inne przykłady oszustw? Czasem firma chce zwrotu 10 zł za każdy bilet, bo udaje, że cena całego biletu to 20 zł, a wcześniej w cenniku deklarowała opłaty o połowę niższe.

Cenniki bywają sztucznie zawyżane, bo nawet jeśli bilety się nie sprzedadzą, to o połowę kwoty można wnioskować do urzędu. Najbardziej kusi więc sprzedaż najdroższych biletów, czyli okresowych. - Bywa, że firmy domagają się 250 zł zwrotu za miesięczny bilet ulgowy. A nie mam prawa pytać uczniów, czy faktycznie kupowali ten bilet – mówi Grzela.

Nie do ogarnięcia

Transakcji jest tyle, że nie sposób skontrolować wszystkich. Anna Grzela ubolewa, że urząd nie ma narzędzi, które pozwoliłyby wyeliminować oszustwa.

Więcej na http://wyborcza.pl/7,155287,24175222,pks-y-jada-na-ulgach.htmlWIĘCEJ
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
bilet
ulga
PKS
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....