TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoAir

TransInfo

Konferencja o perspektywach Kanału Augustowskiego
InfoShip.pl - Opublikowano: 06.11.2019 17:30:56
Konferencja o perspektywach Kanału Augustowskiego

Inicjatywa wpisania Kanału Augustowskiego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO była tematem rozpoczętej we wtorek (5.11.) dwudniowej konferencji w Augustowie. W spotkaniu udział wzięli członkowie zarządu województwa: Wiesława Burnos i Marek Malinowski.

Mija właśnie 180 lat od oddania do eksploatacji Kanału Augustowskiego. Rocznica ta stała się okazją do dyskusji na temat zintensyfikowania działań zmierzających do umieszczenia tego obiektu na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wniosek w tej sprawie został złożony w 2008 r., ale kilka lat później wycofano go w celu poprawienia.

– Kwestia ta została uznana za priorytet i jedno z najważniejszych zadań przez polsko-białoruską grupę roboczą ds. rozwoju Kanału Augustowskiego, której mam zaszczyt przewodniczyć. Ideę w pełni popiera też Zarząd Województwa Podlaskiego – podkreślił Marek Malinowski. – Mam nadzieję, że dzisiejsza konferencja przyczyni się do jej realizacji.

– Chciałabym ażeby 180. rocznica rozpoczęcia eksploatacji Kanału Augustowskiego, obiektu o walorach przyrodniczych i historycznych na skalę światową, była początkiem nie tylko wpisania go na Listę UNESCO, ale przyczyniła się także do rozwoju gospodarczego, turystycznego i promocji naszego województwa, a tym samym kraju – powiedziała Wiesława Burnos.

Mirosław Korolczuk, burmistrz Augustowa, jeden z organizatorów spotkania, zaznaczył, iż ma nadzieję, że ta międzynarodowa konferencja pozwoli na wyklarowanie terminu, kiedy stosowny wniosek mógłby zostać złożony.

Na rzecz zmiany sposobu patrzenia na wpis Kanału Augustowskiego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO lobbował podczas spotkania dr Maciej Ambrosiewicz, historyk, prezes Augustowsko-Suwalskiego Towarzystwa Naukowego, autor książki "Kanał Augustowski i okolice". Zaznaczył on, że najbardziej właściwym wydaje się złożenie wniosku mieszanego: przyrodniczo-kulturowego.

– Powtórne złożenie wniosku wymaga innego rozłożenia akcentów w uzasadnieniu wpisu. Konieczne jest podkreślenie długofalowego wpływu Kanału na otoczenie, w tym również jego wpływu na stworzenie nowych wartości przyrodniczych i kulturowych, co powinno być traktowane jako symbiotyczne ich połączenie – podkreślił.

ABC kanału

Kanał Augustowski to transgraniczny szlak wodny o długości ponad 101 km przebiegający przez teren Polski i Białorusi, łączący rzekę Wisłę z Niemnem. Prace nad jego budową rozpoczęto w 1824 r., eksploatację uruchomiono w 1839 r. Założeniem było stworzenie drogi wodnej do Bałtyku z pominięciem terytorium ówczesnych Prus. Składa się na niego 18 śluz, 14 na terytorium Polski, jedna graniczna i trzy na Białorusi. Mimo pierwotnego przeznaczenia jakim był masowy transport towarów, sytuacja polityczna doprowadziła do ujęcia jego roli jako trasy lokalnej wykorzystywanej w głównym stopniu do spławu drewna. Ta degradacja sprawiła, że kanał przetrwał w formie zbliżonej do pierwotnej.

Konferencja rozpoczęta we wtorek w Augustowie, potrwa do środy. Tego dnia jej uczestnicy pojadą na Białoruś. W spotkaniu wzięła udział m.in. Ałła Fiodorowa, konsul generalna Republiki Białoruś w Białymstoku, przedstawiciele ambasady polskiej w Mińsku, białoruscy urzędnicy, radni wojewódzcy: Paweł Wnukowski i Bogdan Dyjuk, podlascy samorządowcy oraz przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Kanał Augustowski
Podlaskie
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....