TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoAir

TransInfo

Konferencja "Warszawa wraca nad Wisłę"
InfoShip.pl - Opublikowano: 09.10.2017 16:21:04
Konferencja "Warszawa wraca nad Wisłę

Rozwój śródlądowego transportu wodnego, bezpieczeństwo żeglugi oraz możliwości zagospodarowania Wisły - były tematami senackiej konferencji "Warszawa wraca nad Wisłę". Jej uczestnicy podkreślali korzyści z transportu wodnego, zwracali też uwagę na ochronę przyrody i brak uregulowania tej rzeki.

Poniedziałkowa konferencja została zorganizowana przez Parlamentarny Zespół ds. Rozwoju Dróg Wodnych. W otwarciu spotkania - 9 października - wziął udział marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Obecni też byli przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Ministerstwa Środowiska oraz m. st. Warszawy.

Wiceminister środowiska Mariusz Gajda podkreślił, że przed laty wiele polskich miast odwróciło się od Wisły, a w tej chwili jest wieli powrót do idei, aby rzeka i miasta "wreszcie zaczęły żyć w pełnej symbiozie".

Jak zauważył Wisła na warszawskim odcinku charakteryzuje się bardzo zmiennym stanem wód, natomiast odcinku krakowskim jest praktycznie stały poziom wody, dzięki stopniom wodnym. Gajda dodał, że zbieżne z programem rozwoju śródlądowych dróg wodnych, jest to, aby w Warszawie lub trochę poniżej stolicy powstał pierwszy niewielki stopień wodny o wysokości piętrzenia wody ok. dwóch, trzech metrów, aby zapewnić minimalny poziom wody w rzece.

"Rzeka nie ucierpi na tym, dalej będzie rzeką naturalną, będzie dalej mieściła się w swoim korycie, natomiast pozwoli to na lepsze wykorzystanie tej rzeki, na możliwość uruchomienia tego potencjału turystycznego" - przekonywał Gajda.

Dyrektor Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Warszawie kpt. Maciej Gromek zauważył, że Warszawa leży nad środkową Wisłą, to fragment od ujścia Sanu do ujścia Narwi. Podkreślił, że na tym odcinku roboty regulacyjne nigdy nie zostały ukończone, zostały wykonane mniej więcej w 30 proc., z tego przez ostatnie 30 lat spora część uległa degradacji.

"Warunki na Wiśle środkowej są bardzo trudne i w zasadzie nie mówimy o żegludze towarowej na tym odcinku, dopiero musimy przygotować tę rzekę do transportów" - wskazał Gromek.

Wyjaśnił, że na omawianym odcinku Wisła jest w klasie Ib, co oznacza, że mogą po niej pływać statki o zanurzeniu do 1,4 m biorąc po uwagę 20-centrymetrowy zapas bezpieczeństwa. Ponadto, jak dodał, w ciągu ostatnich 10 lat Wisła w swojej klasie była tylko przez 180 dni, czyli 18 dni średnio rocznie. Dodał, że pogłębienie rzeki doprowadziłoby do obniżenie lustra wody.

Gromek zauważył, że jedna barka transportowa może zastąpić od 45 do nawet 70 samochodów dostawczych. Podkreślił, że żegluga śródlądowa jest najczystszym, najtańszym środkiem transportu.

Wiceprezydent stolicy Michał Olszewski powiedział PAP nawiązując do tematu konferencji, że Warszawa "stoi frontem do Wisły". Podkreślił, że działania miasta wokół Wisły skupione są w trzech obszarach: przyroda, bezpieczeństwo i rekreacja. Zaznaczył, że Wisła jest unikalna w skali europejskiej pod względem przyrodniczym i miasto dokłada starań, by "symbioza między przyrodą i człowiekiem nigdy nie była zachwiana".

Olszewski pytany przez PAP o możliwość wykorzystania Wisły do transportu śródlądowego i ewentualną rolę Warszawy odparł: "Nie ukrywam, że jestem sceptyczny, dlatego, że wszystkie argumenty dot. transportu wodnego oczywiście do mnie przemawiają, natomiast pamiętajmy o tym, że zmieniła się charakterystyka całej logistyki wokół rzek".

Podkreślił, że "dużym wyzwaniem jest pogodzenie interesu przyrodniczego z interesem czysto transportowym". "I na pewno nie będziemy chcieli, aby jakiekolwiek inwestycje, które będą prowadzone w celu uregulowania kwestii funckcjonowania rzeki godziły w interes ekologiczny, bo byłoby to z wielka szkodą dla warszawskiego odcinka Wisły" - zaznaczył wiceprezydent Warszawy.

Przemysław Daca z Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej nawiązując do słów Karczewskiego przekazał, że dzięki inicjatywie administracji i dyrektorów urzędów żeglugi śródlądowej resort wyszedł z inicjatywą, żeby Jan Paweł II został patronem żeglugi śródlądowej.

"Ten pomysł spotkał się z aprobata Episkopatu Polski, wniosek trafił do Rzym, miejmy nadzieję, że niebawem Jan Paweł II stanie się naszym patronem" - mówił.

Rzeczne inwestycje

W 2016 r. rząd przyjął założenia do planów rozwoju śródlądowych dróg wodnych w Polsce na lata 2016-2020, z perspektywą do 2030 r. Według tych planów, do 2030 r. Odra na całej swojej długości, a Wisła od Warszawy do Gdańska, mają stać się międzynarodowymi szlakami żeglugowymi.

W marcu tego roku prezydent Andrzej Duda podpisał akt ratyfikacyjny europejskiego porozumienia w sprawie głównych śródlądowych dróg wodnych o znaczeniu międzynarodowym. W efekcie Polska zobowiązała się doprowadzić główne szlaki wodne do IV klasy żeglowności, czyli umożliwiającej żeglugę statkom i barkom o zanurzeniu do 260 cm przez 240 dni w roku.

Przez Polskę przepływają trzy szlaki w ramach europejskiego systemu śródlądowych dróg wodnych o znaczeniu międzynarodowym: droga wodna E30 łącząca Morze Bałtyckie w Świnoujściu z Dunajem w Bratysławie, droga wodna E40 łącząca Morze Bałtyckie od Gdańska z Morzem Czarnym w Odessie oraz droga wodna E70 łącząca Odrę z Zalewem Wiślanym, będąca częścią europejskiego szlaku komunikacyjnego Wschód-Zachód, łączącego Kłajpedę z Rotterdamem.

Szacunkowe koszty inwestycji na głównych polskich rzekach szacowane są na ok. 70 mld zł. (PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
konferencja
Wisła
MGMiŻŚ

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....