TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoAir

TransInfo

Linie lotnicze boją się Radomia
- Opublikowano: 29.03.2019 11:30:54
Linie lotnicze boją się Radomia

35 opinii wpłynęło do Ministerstwa Infrastruktury w konsultacjach ws. administracyjnego podziału ruchu dla aglomeracji warszawskiej - poinformował resort. Większość linii lotniczych uważa, że przeniesienie ruchu do Radomia, stanowi zagrożenie dla ich działalności.

Resort infrastruktury w grudniu ub.r. rozpoczął konsultacje społeczne dotyczące administracyjnego podziału ruchu dla aglomeracji warszawskiej. Analiza miała na celu wyłonienie scenariuszy przeprowadzenia podziału ruchu dla Lotniska Chopina, tak aby zapewnić na nim maksymalną przepustowość do czasu operacyjnego uruchomienia Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Lotnicy raport

Na stronach resortu pojawił się raport z konsultacji.

- "W konsultacjach publicznych wzięło udział 35 podmiotów prywatnych bądź przedsiębiorstw i instytucji" - czytamy w raporcie zamieszczonym na stronie internetowej MI.

"Większość z wyżej wymienionych opinii zawierała postulat uwzględnienia Portu Lotniczego im. Władysława Reymonta jako lotniska, na które miałby zostać przeniesiony ruch lotniczy. Wniosek taki najczęściej jest argumentowany budową portu lotniczego w Łodzi przy udziale funduszy Unii Europejskiej oraz stosunkowo dobre skomunikowanie portu lotniczego w Łodzi z Warszawy" - czytamy.

Ponadto, opiniujący uznali, że planowany podział ruchu lotniczego nie powinien dotyczyć jedynie województwa mazowieckiego, ponieważ w ich opinii nie ma to uzasadnienia w obowiązujących przepisach. Wskazują, iż port lotniczy obsługujący aglomerację warszawską nie musi znajdować się na terenie województwa mazowieckiego.

Ministerstwo otrzymało również jedną analizę poruszającą problematykę administracyjnego podziału ruchu, sporządzoną przez osobę prywatną. Autor wskazał w niej, że przejęcie części ruchu z Lotniska Chopina przez inne porty znajdujące się na terenie województwa mazowieckiego jest "rozwiązaniem nieefektywnym z punktu widzenia interesu społecznego". "Autor w opracowaniu przeanalizował dostępność czasową portów lotniczych Mazowsza (czas dojazdu z centrum Warszawy do danego portu lotniczego) a także zakwestionował potencjalne ograniczenia uniemożliwiające dalszą rozbudowę portu lotniczego w Warszawie" - napisano.

Porty o portach

W konsultacjach udział wzięli czterej zarządzający polskimi portami lotniczymi: w Lublinie, Łodzi, Warszawie oraz Warszawie-Modlinie.

"Trzy z portów lotniczych wskazywały negatywne aspekty podziału ruchu lotniczego oraz czynniki mogące uniemożliwić wydanie takiej decyzji, w tym m.in. brak uzupełniającego portu lotniczego, który mógłby przejąć część ruchu z Lotniska Chopina z uwagi na odległość pomiędzy portami lotniczymi w województwie mazowieckim a Warszawą" - napisano. Czwarty zarządzający portem lotniczym, przedstawił odmienną opinię i poparł możliwość wprowadzenia administracyjnego podziału ruchu lotniczego.

Jeśli chodzi o zagraniczne porty, to zarówno Port Lotniczy Milan Bergamo jak i Manchester Airport wyraziły obawy, że podział ruchu lotniczego na terenie województwa mazowieckiego może skutkować przeniesieniem części ruchu lotniczego z Lotniska Chopina do Portu Lotniczego w Radomiu.

"Zdaniem tych portów może się to przyczynić do spadku popularności połączeń lotniczych między Warszawą a zainteresowanymi portami lotniczymi. Przedstawiciel Portu w Manchesterze podkreślił problem niedostatecznego skomunikowania Warszawy z Radomiem" - czytamy.

Czas na przewoźników

W konsultacjach udział wzięło siedmiu przewoźników lotniczych: Sprint Air, Wizz Air, Ryan Air, Ryan Air Sun, PLL LOT, Jet Story oraz Enter Air.

"Większość przewoźników w sposób negatywny odniosła się do propozycji wprowadzenia podziału ruchu lotniczego, a także poinformowała, że jest on nieuzasadniony oraz wskazała na, w ich opinii, potencjalne negatywne konsekwencje wprowadzenia administracyjnego podziału ruchu lotniczego" - czytamy.

Ponadto, "większość przewoźników uważa, że potencjalne objęcie podziałem ruchu lotniczego Lotniska w Radomiu stanowi zagrożenie dla ich działalności".

"Odmienną opinię zaprezentował, jeden z biorących udział w konsultacjach, przewoźników lotniczych. Jego zdaniem wprowadzenie podziału ruchu lotniczego może przyczynić się do rozwiązania problemów przepustowości Lotniska Chopina w Warszawie" - napisano.

JST i biuro podróży

W przypadku jednostek samorządowych, jedna z nich w sposób negatywny odniosła się do pomysłu wprowadzenia administracyjnego podziału ruchu lotniczego i zaapelowała o pozostawienie obecnego układu połączeń lotniczych do czasu uruchomienia Centralnego Portu Komunikacyjnego. W jej opinii wprowadzenie administracyjnego podziału ruchu lotniczego może stanowić zagrożenie dla rozwoju województwa. Drugi z opiniujących zasugerował uwzględnienie w koncepcji podziału ruchu lotniczego Portu Lotniczego Warszawa – Modlin.

W konsultacjach udział wzięło jedno biuro podróży, które poinformowało o negatywnych konsekwencjach wprowadzenia administracyjnego podziału ruchu lotniczego i aktualnej sytuacji rynku przewozów czarterowych. "Biuro zaapelowało o ponowne przeanalizowanie możliwości potencjalnej rozbudowy Lotniska Chopina w Warszawie i Lotniska Warszawa – Modlin, a także w sposób negatywny odniosło się do potencjalnej rozbudowy Portu Lotniczego Radom"- napisano.

"Ministerstwo Infrastruktury weźmie pod uwagę, wszelkie zgłoszone w czasie konsultacji opinie, przy projektowaniu decyzji odnośnie administracyjnego podziału ruchu lotniczego. Jednakże należy zwrócić uwagę na fakt, iż niejednokrotnie opinie te stoją ze sobą w sprzeczności i nie uwzględniają w sposób pełny wszelkich istniejących obiektywnych przesłanek" - napisano.

Lotnisko Chopina w Warszawie to największy port lotniczy w Polsce. W 2018 roku odprawił 17,8 mln pasażerów.(PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....