Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Melioracja pod zarządem Wód Polskich?

infoship
30.12.2019 10:30
0 Komentarzy

W ciągu roku mazostać przygotowana kompleksowa nowelizacja Prawa wodnego, zgodnie z którąm.in. Wody Polskie miałyby przejąć zarząd nad melioracją – poinformował PAPminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

„Prawo wodne jest dostosowywane do bieżącej sytuacji.Chcemy stworzyć odpowiednie rozwiązania dotyczące zarządzania zbiornikamiwodnymi, a także zapomnianym trochę obszarem, którym jest melioracja rolnicza.Szczególnie ten ostatni obszar stwarza duże problemy. Będziemy chcieliprzygotować stosowne rozwiązania właścicielskie w tej sprawie, by jednoznacznierozwiązać ten problem” – zapowiedział Gróbarczyk.

Zgodnie z obowiązującym Prawem wodnym urządzeniamelioracyjne, takie jak np. rowy, rurociągi, stacje pomp służące celomrolniczym, groble na obszarach nawadnianych, systemy nawodnień służących docelów rolniczych, a także ich utrzymanie w odpowiednim stanie, należy dowłaścicieli gruntów lub powołanych specjalnie w tym celu spółek wodnych.

Rolą Wód Polskich jest natomiast ustalanie zakresu i terminuwykonywania prac utrzymaniowych. W praktyce Wody Polskie nie mają narzędzi, byegzekwować wykonanie takich prac. Często zdarza się, że urządzenia melioracyjnenie są remontowane.

Resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej chce tozmienić i przygotować odpowiednie zmiany w prawie. Jak wyjaśnił Gróbarczyk,melioracja – szczególnie ta rolnicza – miałaby trafić w pełni „podskrzydła” Wód Polskich.

„Utrzymanie sieci irygacyjnej, rowów melioracyjnychjest trudne ze względu na własność prywatną, która krępuje nam ręce. To jestgłówny powód, dlaczego znajdują się one w tak kiepskim stanie. Komplikacjepowoduje również kwestia finansowa. Część środków na utrzymanie sieci maminister rolnictwa, część wojewoda. Naszym celem jest stworzenie kompleksowegorozwiązania i przekazanie zarządu nad melioracją Wodom Polskim. Na końcu, to itak Wody Polskie odpowiadają za gospodarkę wodną w całości” – powiedziałGróbarczyk.

Pod koniec kadencji poprzedniego Sejmu znowelizowane Prawowodne przekazało już Wodom Polskim uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwanad śródlądowymi drogami wodnymi o szczególnym znaczeniu transportowym.

Gróbarczyk poinformował ponadto, że znowelizowane ma byćrozporządzenie dotyczące ustalania przez spółki wodociągowe taryf za wodę iścieki. Opublikowane w 2018 rozporządzenie nie zawiera górnego ograniczeniamarży, a także umożliwia uwzględnianie w kalkulacji taryf całej wartościamortyzacji środków trwałych, niezależnie od źródeł ich finansowania.

Minister zaznaczył, że resort nie zrezygnuje z tego, abyWody Polskie były nadal regulatorem cen wody.


Komentarze