TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoAir

TransInfo

Nabrzeżna wojna w Szczecinie: PŻM daje 20 mln. Miasto odpowiada
InfoShip.pl - Opublikowano: 03.01.2018 16:47:00
Nabrzeżna wojna w Szczecinie: PŻM daje 20 mln. Miasto odpowiada

Szczecin czeka długa walka o przyszłości nadodrzańskich nabrzeży, które aktualnie należą do spółki Polsteam Żegluga Szczecińska, gdzie 51 proc. ma PŻM, a 49 proc. miejska Żegluga Szczecińska. O tej sprawie pisaliśmy w InfoShip TUTAJ

Zarządca PŻM, Paweł Brzezicki zadeklarował, że spółka zapewni 20 mln zł na remont nabrzeży Odry. Chodzi o należący do PŻS około 600-metrowy odcinek Nabrzeża Wieleckiego i Bulwaru Chrobrego na wysokości Wałów Chrobrego. 28 grudnia PŻM rozesłał do mediów komunikat, w którym tak wyjaśnia swoje plany:

-"Na posiedzeniu rady nadzorczej spółki Polsteam Żegluga Szczecińska 5 stycznia udziałowcy reprezentujący Grupę PŻM przedłożą wniosek o dokapitalizowanie spółki Polsteam Żegluga Szczecińska sp. z o.o. kwotą ok. 20 milionów złotych, z wyraźnym zastrzeżeniem, by środki te przeznaczyć na rewitalizacje nabrzeży przy Wałach Chrobrego (...).Wspomniane 20 mln zł będzie przeznaczone m.in. na umocnienie dna nabrzeży, wymianę systemu odbojowego, wymianę nawierzchni i posadowienie małej infrastruktury/architektury. Po modernizacji nabrzeży u stóp Wałów Chrobrego będą mogły cumować statki do 9 metrów zanurzenia, a więc m.in. oceaniczne cruisery, największe żaglowce itd."

Żegluga Szczecińska odpowiada

Z kolei 29 grudnia Żegluga Szczecińska wystosowała następujące oświadczenie w sprawie"20 milionów":

-"Cieszy nas nagła zmiana zdania wyrażona w oświadczeniu przesłanym mediom przez przedstawiciela Grupy PŻM. Dziwi jednak fakt, że o tak ważnych dla spółki i miasta kwestiach nie dyskutuje się bezpośrednio ze współwłaścicielem, a najpierw informuje się dziennikarzy. Tego typu informację traktujemy jako próbę odpowiedzi na wniosek dotyczący likwidacji spółki Polsteam Żegluga Szczecińska, który na ostatnim posiedzeniu rady nadzorczej złożyła Żegluga Szczecińska.

Zdaniem miasta remont i modernizację nabrzeży przy Wałach Chrobrego rozpocząć można było już dawno, gdyby tylko realizować przyjęty pierwotnie przez obie strony wariant sprzedaży udziałów na rzecz miejskiej spółki. Miasto było i nadal jest gotowe zrealizować to zadanie we własnym zakresie – wzorem innych nadodrzańskich bulwarów. Z niejasnych przyczyn grupa PŻM wycofała się jednak z deklaracji sprzedaży, by następnie wyrazić kuriozalną chęć zadłużania nierentownej spółki Polsteam Żegluga Szczecińska pod zastaw bulwaru i nabrzeża.

Kolejny pomysł Grupy PŻM jest równie zadziwiający. Spółka Polsteam Żegluga Szczecińska nie posiada ekspertyzy budowlanej określającej stan techniczny nabrzeży, wymaganego zakresu remontu ani analizy rentowności inwestycji.

Mimo zgłaszanych przez stronę miejską wniosków, takie dane nigdy nie zostały opracowane i przedstawione. Żegluga Szczecińska kolejny raz zwróci się do Polsteam Żegluga Szczecińska o przedstawienie wspomnianych dokumentów.

Bez tej wiedzy niemożliwe jest bowiem określenie kwoty potrzebnej do przebudowy i modernizacji bulwarów. Pod wątpliwość należy poddać także fakt przeprowadzenia tak dużej inwestycji przez spółkę Polsteam Żegluga Szczecińska, która zatrudnia obecnie jedną osobę (prezesa zarządu) i rokrocznie generuje straty. Na dodatek Grupa PŻM zapomina o tym, że nabrzeża są przedmiotem sporu sądowego, w wyniku którego tereny te z powrotem mogą trafić we władanie spółki Żegluga Szczecińska. Taki scenariusz umożliwiłby oczekiwany przez mieszkańców remont, który dla miasta jest priorytetem. Szczecin udowodnił swoje możliwości przy modernizacji Bulwarów Piastowskiego, Gdyńskiego oraz Nabrzeży Starówka i Pasażerskiego.

Podobnie stać się miało z Bulwarem Chrobrego i Nabrzeżem Wieleckim, jednakże grupa PŻM od miesięcy skutecznie blokuje oczekiwane przez mieszkańców zmiany. Dodać należy, że wspomniane przez Grupę PŻM dokapitalizowanie spółki Polsteam Żegluga Szczecińska kwotą około 20 mln polegałoby na przeznaczeniu określonej kwoty przez obu wspólników zgodnie z posiadanymi udziałami. Nie jest to zatem "prezent" od Grupy PŻM, ale swoista próba zmuszenia miasta do dofinansowania upadającej firmy – Polsteam Żegluga Szczecińska i strat przez nią generowanych.

Otwartym pozostaje pytanie, jak Grupa PŻM, która z uwagi na złą sytuację majątkową wdraża plan naprawczy, posiada zarządcę komisarycznego i renegocjuje ze związkami zawodowymi układ zbiorowy w celu obniżenia wynagrodzeń, zamierza wygospodarować ok. 10 mln zł na dokapitalizowanie spółki Polsteam Żegluga Szczecińska?

Miasto konsekwentnie dążyć będzie do likwidacji nierentownej spółki, przejęcia nieruchomości i ich przebudowy i modernizacji – zgodnie z pierwotnymi zobowiązaniami i wbrew niedawnym zarzutom zarządcy komisarycznego Grupy PŻM, jakoby nabrzeża w rękach miasta mogłyby nie być polskie."Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Port Szczecin
Żegluga Szczecińska
PŻM
bulwar

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....