TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoAir

TransInfo

O żegludze na Wiśle w Bydgoszczy
InfoShip.pl - Opublikowano: 09.07.2018 18:00:46
O Wiśle w Bydgoszczy ; fot. Łukasz Piecyk

Rola i znaczenie Wisły dla województwa kujawsko-pomorskiego oraz działania na rzecz wykorzystania potencjału rzek w regionie były tematem dzisiejszej (9 lipca) konferencji i debaty panelowej w Urzędzie Marszałkowskim w Bydgoszczy. W spotkaniu uczestniczyli eksperci z dziedziny gospodarki wodnej oraz rewitalizacji i zagospodarowania śródlądowych szlaków wodnych.

- Podczas dzisiejszej konferencji chcielibyśmy podsumować wszystkie nasze starania i działania w obszarach regulacji Wisły, jej użeglowienia i lepszego wykorzystania gospodarczego oraz poprawy stanu bezpieczeństwa – bo, jak wiemy, jest to również groźny żywioł, który może być zagrożeniem dla wielu mieszkańców regionu. To co nas szczególnie interesuje, to zbudowanie w naszym regionie portu multimodalnego dla kontenerowców, które mogłyby spływać do naszego regionu drogą wodną z Gdańska i Gdyni - tłumaczy marszałek Piotr Całbecki.

Konferencję poprzedził briefing prasowy z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego, Wojciecha Skowyrskiego z Państwowego Gospodarstwa Wodnego "Wody Polskie", Olgierda Dziekońskiego z Fundacji "Instytut Bronisława Komorowskiego" oraz profesora Zygmunta Babińskiego z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.

wypowiedź marszałka Piotra Całbeckiego (audio)

wypowiedź Wojciecha Skowyrskiego (audio)


wypowiedź Olgierda Dziekońskiego (audio),


wypowiedź prof. Zygmunta Babińskiego (audio).


W pierwszej części dzisiejszej konferencji o planach i założeniach dotyczących rozwoju dróg wodnych w Polsce mówił Przemysław Żukowski z Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Przedstawiciel Państwowego Gospodarstwa Wodnego "Wody Polskie" Wojciech Skowyrski zabrał głos na temat ochrony przed powodzią i przeciwdziałania skutkom suszy, a profesor Zygmunt Babiński z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego na temat Międzynarodowej Drogi Wodnej E 70. Rewitalizacja śródlądowych dróg wodnych była tematem przemówienia Prezesa Związku Miast Nadwiślańskich Tomasza Sowińskiego. Zaplanowano też wystąpienia Piotra Kowalskiego z PGW "Wody Polskie", który mówił o przystosowaniu rzeki do kaskady oraz profesor Krystyny Wojewódzkiej-Król, która opowiedziała o społeczno-ekonomicznych skutkach zagospodarowania dolnej Wisły.

Druga część debaty dotyczyła problematyki wykorzystania potencjału Wisły i innych rzek w województwie kujawsko-pomorskim oraz działań podejmowanych przez samorząd województwa i jego partnerów na rzecz rewitalizacji dróg wodnych. Wśród tematów prezentowanych przez przedstawicieli marszałkowskiej administracji znalazły się między innymi plany budowy platformy multimodalnej Bydgoszcz-Solec Kujawski, rozwój połączenia wodnego Włocławek-Toruń-Bydgoszcz-Grudziądz oraz turystyczno-rekreacyjne zagospodarowanie obszarów nadwodnych na przykładzie Zbiornika Włocławskiego.

Leszek Kozłowski w Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy opowiedział o potencjale demograficzno-społecznym miast nadwiślańskich, burmistrz Solca Kujawskiego Teresa Substyk o uruchomieniu przeprawy promowej w Solcu Kujawskim, a starosta nakielski Tomasz Miłowski o przystani w Nakle nad Notecią. Przypomnieliśmy również współorganizowany przez Urząd Marszałkowski ubiegłoroczny rejs kontenerowy z Gdańska do Warszawy, który promował Wisłę jako ekonomiczny, ekologiczny i bezpieczny szlak transportowy. Spotkanie zakończy wspólny rejs statkiem po Wiśle.

Wisła dla regionu

Kujawsko-pomorski odcinek Wisły liczy 205 kilometrów – to prawie piąta część jej całkowitej długości. W jej dorzeczu leży koło 80 procent powierzchni województwa oraz 11 z 52 miast naszego regionu, w tym cztery miasta na prawach powiatu: Włocławek, Toruń, Bydgoszcz i Grudziądz, a także Dobrzyń nad Wisłą, Nieszawa, Ciechocinek, Solec Kujawski, Chełmno, Świecie i Nowe. Mieszka w nich blisko 850 tysięcy ludzi, czyli prawie 70 procent ludności miejskiej województwa. Wisła jest częścią dwóch z trzech prowadzących przez Polskę i województwo kujawsko-pomorskie międzynarodowych dróg wodnych: E40 – łączącej Bałtyk z Morzem Czarnym oraz E70 łączącej Europę Zachodnią z rejonem Kaliningradu.

Gospodarcze wykorzystanie wody to część lokalnej tradycji. Z jej potencjału od wieków korzystały największe miasta regionu. Można się o tym przekonać chociażby na Bydgoskim Szlaku Wody Przemysłu i Rzemiosła TeH2O, czyli trasie turystycznej związanej z wodą i dziedzictwem przemysłowym miasta. Kolejną atrakcją jest działający od niedawna w Wielkiej Nieszawce pod Toruniem olęderski park etnograficzny, poświęcony obecności w naszym regionie przybyszów z zachodu Europy, cenionych za umiejętności w zakresie gospodarowania na podmokłych i zalewowych terenach. Wzdłuż całego kujawsko-pomorskiego odcinka Wisły, po obu jej brzegach biegnie również Wiślana Trasa Rowerowa, czyli liczący w sumie 450 kilometrów szlak turystyczny dla miłośników dwóch kółek.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
konferencja
Wisła
Kujawsko-Pomorskie

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....