Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

PGNiG z możliwością bunkrowania LNG na Litwie

infoship
02.04.2020 10:30
0 Komentarzy

1 kwietnia Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo rozpoczęłodziałalność na Litwie.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo jest od 1 kwietnia2020 roku wyłącznym użytkownikiem nabrzeżnej stacji odbioru i przeładunku LNGmałej skali w litewskiej Kłajpedzie. Dzięki temu spółka zyskała dostęp dorynków krajów nadbałtyckich, a także stworzyła możliwość optymalizacjilogistyki dostaw gazu skroplonego do odbiorców zlokalizowanych wpółnocno-wschodniej Polsce.

Za granicę

-„To ważny krok w budowie pozycji PGNiG na rynkachzagranicznych. Jestem przekonany, że nasze kompetencje w zakresie handlu ioperacji LNG małej skali pozwolą PGNiG skutecznie rozwijać rynek tego paliwa naLitwie, Łotwie i w Estonii. Już teraz nasz gaz skroplony dociera do odbiorców wNiemczech i Czechach – powiedział Jerzy Kwieciński, prezes Polskiego GórnictwaNaftowego i Gazownictwa SA. – Rozpoczęcie działalności PGNiG w Kłajpedziewymagało wielu skomplikowanych uzgodnień handlowych i operacyjnych. Chciałbympodziękować Kierownictwu KN za pełne zaangażowanie w ten proces. To najlepszarękojmia obopólnych korzyści, jakie nasze Spółki osiągną dzięki zainaugurowanejdziś współpracy – dodał.

Gazowy przetarg

W 2019 roku litewska spółka KN zorganizowała przetarg nawyłączne użytkowanie stacji przez 5 lat. Oferta PGNiG została uznana zanajkorzystniejszą i spółki podpisały stosowną umowę w listopadzie 2019 roku.

-„Jesteśmy przekonani, że współpraca pomiędzy KN i PGNiGznacząco przyczyni się do wzmocnienia regionalnego rynku LNG małej skali.Wspólnie z naszymi partnerami będziemy starali się zintensyfikować jego rozwój,co da szansę na bardziej konkurencyjne ceny i umożliwi szerokie wykorzystanieLNG przez klientów w krajach bałtyckich, północno-wschodniej Polsce i EuropieŚrodkowo-Wschodniej — podkreślił Darius Šilenskis, CEO KN.

Stacja odbioru i przeładunku LNG w Kłajpedzie wyposażonajest w pięć zbiorników o łącznej pojemności 5 tys. m sześc. (2250 ton) gazuskroplonego. Posiada dwa stanowiska do załadunku autocystern lubISO-kontenerów, które mogą być używane jednocześnie. Nabrzeże stacji pozwalanie tylko na odbiór LNG z jednostek pływających, ale także na jego załadunek.Dzięki temu stacja może być wykorzystana do bunkrowania statków napędzanychsilnikami na gaz skroplony.

Jak to wygląda? Zobaczcie na filmie:

{https://www.youtube.com/watch?v=7_EX5Pob_Yo}

Z myślą o Północy i o Wschodzie

Użytkowanie stacji w Kłajpedzie nie tylko otwiera dla PGNiGrynki zagraniczne, ale pozwoli też zwiększyć atrakcyjność oferty spółki dlaodbiorców w kraju.

Koszt transportu gazu skroplonego stanowi istotny elementceny tego paliwa. Dla klientów z Polski Północno-Wschodniej możliwość odbioruLNG z Litwy będzie korzystną alternatywą dla dostaw z Terminala im. PrezydentaLecha Kaczyńskiego w Świnoujściu czy położonych na terenie Wielkopolskinależących do PGNiG wytwórni gazu skroplonego w Odolanowie i GrodziskuWielkopolskim.

Komentarze