Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Rusza żegluga na Kanale Gliwickim

infoship
18.04.2016 11:27
0 Komentarzy

Od 1 maja do 31 października kanał będzie dostępny przez cały tydzień w godz. 6-22.

Jak przekazała w poniedziałek PAP Linda Hofman, rzeczniczka Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach, po zimowej przerwie już 18 kwietnia na wodach kanału pojawią się jednostki pasażerskie i barki transportowe. Oznacza to, że tego dnia rozpoczyna się sezon żeglugowy na kanale.

Od 18 kwietnia do końca miesiąca przeprawa kanałem będzie możliwa od poniedziałku do soboty w godz. 6-22 (za wyjątkiem dni świątecznych). Natomiast podobnie jak w minionych latach, od 1 maja do końca października przeprawa Kanałem Gliwickim będzie możliwa przez wszystkie dni tygodnia w godz. 6-22.

W tym roku dwukrotnie będzie można z bliska poznać pracęjego infrastruktury.

Jak przekazała w poniedziałek Linda Hofman, rzeczniczkaRegionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach, ten administrator KanałuGliwickiego przygotowuje w rozpoczynającym się sezonie nawigacyjnym szczególneatrakcje dla mieszkańców regionu, wodniaków i miłośników hydrotechniki, czyindustrialu.

„Przygotowujemy dwa duże wydarzenia, dzięki którymotworzymy bramy śluz w Rudzińcu i Kłodnicy, tak by zainteresowani takimiobiektami mogli je zobaczyć również od strony lądu. Na co dzień nie jest tomożliwe, ponieważ ze względu na swoje funkcje, śluzy Kanału Gliwickiego sązamknięte dla osób z zewnątrz i można je oglądać tylko od strony wody” -wskazała Hofman.

Pierwsza w tym roku okazja, by wspólnie z obsługą śluzprzyjrzeć się z bliska ich działaniu, poznać historię Kanału Gliwickiego iznaczenie środków unijnych dla zachowania sprawności jego infrastruktury,będzie – według Hofman – „prawdopodobnie już w maju”.

Z kolei 11 czerwca Kanał Gliwicki weźmie udział w corocznymSzlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego, Industriadzie; rudziniecka śluzabędzie tzw. obiektem zaprzyjaźnionym wydarzenia.

„Ubiegłoroczny udział Kanału Gliwickiego wIndustriadzie dowiódł dużego zainteresowania mieszkańców regionu tą drogą wodnąi przyczynił się do ożywienia żeglugi Kanałem, zwłaszcza tej turystycznej. Mamynadzieję, że rozpoczynający się sezon nawigacyjny będzie równie udany ibezpieczny” – zaznaczyła rzeczniczka gliwickiego RZGW

Modernizacja Kanału

Kanał Gliwicki o długości ponad 41 km zbudowano w latach1933-39 w miejsce istniejącego od początku XIX wieku Kanału Kłodnickiego. Drogawodna o szerokości od 38 m do 41 m i głębokości do 3,5 m łączy Gliwice z portemna Odrze w Koźlu i dalej, poprzez Odrę, ze Szczecinem i siecią kanałówniemieckich.

Pokonanie różnicy wysokości 43,6 m na początku i końcukanału umożliwia sześć śluz (o różnicy poziomów od 4,2 do 10,4 m). Każda z tychśluz ma dwie bliźniacze komory o długości 71,5 m i szerokości 12 m.

Kanał przez lata uległ dekapitalizacji. Środkiadministratora nie wystarczały na większe remonty i modernizacje. W ramachProgramu dla Odry 2006 udało się w latach 2004-2008 wyremontować południowąkomorę śluzy Kłodnica. Dopiero środki unijne umożliwiły rozpoczęcie gruntownychmodernizacji śluz Łabędy, Dzierżno, Rudziniec oraz Kłodnica.

Śluzy w Rudzińcu i Kłodnicy zostały już zmodernizowane -prace zakończyły się w 2015 r. Nadal trwają jeszcze prace w Łabędach iDzierżnie, są jednak prowadzone w taki sposób, by nie uniemożliwiać żeglugi.Umożliwia to fakt, że wszystkie śluzy kanału są bliźniacze. Kiedy więc robotyprowadzone są w jednej komorze, barki i statki korzystają z drugiej.

Prowadzona pod nadzorem konserwatora zabytków modernizacjaśluz Kanału Gliwickiego obejmuje m.in. naprawę elementów konstrukcyjnych,remonty nabrzeży i przepompowni, a także zastąpienie niektórych rozwiązańtechnicznych nowymi. Remontowane są budynki techniczne i sterownie śluz. Częśćwrót, zasuw śluz i instalacji jest wymieniana, odtwarzane są też zasuwymiędzykomorowe, umożliwiające oszczędzanie wody. Projekt modernizacji KanałuGliwickiego został dofinansowany przez Unię Europejską.

Klasy i godziny otwarcia

1. Kanał Gliwicki z głębokością tranzytową 180cm.

2. Rzeka Odra w km 95+600 ? 98+600 z głębokością tranzytową 180cm

3. Rzeka Odra w km 55+000 ? 95+600 ? klasa Ia

4. Kanał Kędzierzyński z głębokością tranzytową 140 cm (Ze względu na zamulenie i nieuregulowane brzegi zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności w trakcie żeglugi oraz pływanie w osi kanału).

Godziny otwarcia śluz żeglugowych w sezonie nawigacyjnym 2016 r.:

Śluzy na Kanale Gliwickim ? codziennie w godz. 6:00 ? 22:00 bez niedziel i świąt.

Od 01.05.2016 r. do 31.10.2016 r. śluzy czynne codziennie od 6:00 do 22:00

Zabytkowa śluza Koźle ? codziennie od 6:00 do 22:00

W związku z kontynuacją inwestycji pn. ? Modernizacja śluz odrzańskich na odcinku będącym w zarządzie RZGW Gliwice ? przystosowanie do III klasy drogi wodnej? ? na śluzach: Dzierżno, Łabędy w okresie sezonu nawigacyjnego 2016 r. mogą wystąpić utrudnienia w żegludze na Kanale Gliwickim. W związku z powyższym załogi wszystkich jednostek przechodzących przez w/w śluzy zobowiązane są do zachowania szczególnej ostrożności.

Komentarze