TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoAir

TransInfo

Samorządowcy podsumowali Rok Rzeki Odry
- Opublikowano: 19.12.2018 10:30:31
Samorządowcy podsumowali Rok Rzeki Odry

18 grudnia w Szczecinie odbyło się podsumowanie Samorządowego Roku Rzeki Odry.

Wydarzenie zorganizowane zostało ze względu na uroczyste obchody 100-lecia Ligi Morskiej i Rzecznej, Samorządowego Roku Rzeki Odry 2018 i "Herbowego Flisu Odrzańsko-Warciańskiego 2018 w 100-lecie Odzyskania Niepodległości Polski". O działalności organizacji oraz jej roli w edukacji morskiej dzieci i młodzieży mówiła Elżbieta Marszałek – wiceprezes Zarządu Głównego Ligi Morskiej i Rzecznej. Prezes Zachodniopomorskiego Okręgu Ligi Morskiej i Rzecznej poinformował, że 12 grudnia Senat RP ustanowił rok 2019 Rokiem Ligi Morskiej i Rzecznej.

Odrzański potencjał

Podczas uroczystości wiele mówiono o niezwykłym potencjale "księżnej polskich rzek".

– Wszyscy pamiętamy, jak jeszcze kilkadziesiąt lat temu ta rzeka żyła gospodarczo. Potem nastąpił regres i wtedy pojawił się Flis Odrzański, którego celem jest zwrócenie uwagi na Odrę i jej wielki potencjał. Sporo już udało się zrobić wspólnymi siłami, ale też jeszcze wiele jest do zrobienia – mówił Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. – Przywrócenie rzece Odrze III klasy żeglowności jest na wyciągnięcie ręki. Dziś w zasadzie nie ma barier formalno-prawnych czy finansowych, ponieważ z Bankiem Światowym jest podpisana umowa na realizację tego zadania. Prace na poziomie projektowym i częściowo wykonawczym toczą się. Wypada tylko trzymać kciuki i dopingować Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Nie powinniśmy też tracić marzeń o czwartej klasie żeglowności – dodał marszałek.

Lubuska Odra

Marszałek Elżbieta Anna Polak podkreślała, że dla Lubuskiego Odra to autostrada wśród rzek i dlatego znajduje się wśród priorytetów.

- W Strategii Rozwoju Polski Zachodniej wspólnie z marszałkami pięciu województw wybraliśmy Odrę jako priorytet. Przywrócenie III klasy żeglowności oraz bezpieczeństwo przeciwpowodziowe wpisaliśmy także jako numer jeden do Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego – wyjaśniła. W Lubuskiem wiele już dla Odry zrobiono: - Mamy cztery porty – dzięki samorządowcom, ale też przy wsparciu funduszy unijnych i samorządu województwa. Liderem tych wszystkich zmian i realizacji inwestycji jest Nowa Sól. Tam powstał pierwszy port, później w Bytomiu Odrzańskim, w Krośnie Odrzańskim i w Cigacicach. Zbudowaliśmy 10 przystani pomiędzy tymi portami, a w piątek podpisaliśmy umowę na budowę Muzeum Odry w Nowej Soli. W tym roku w Lubuskiem dużo mówiliśmy o Odrze. Dofinansowaliśmy 15 projektów promujących Odrę. Odbyły się spływy, powstało bardzo dużo wydawnictw, odbył się media trip dla dziennikarzy z całej Polski. Pływaliśmy, ale niestety tylko do czerwca, ponieważ na Odrze w Roku Odry nie było wody – mówiła marszałek Polak.

To jednak nie wszystko. Samorząd województwa pozyskał pół miliarda złotych na inwestycje przeciwpowodziowe. Teraz realizują je Wody Polskie. Ponadto samorząd województwa partycypuje także w ważnych projektach na Odrze, m.in. dotyczących rozpoczęcia budowy mostu przez Odrę w Milsku, który połączy region.

Odrzańskie wyróżnienia

W trakcie spotkania marszałek Olgierd Geblewicz wręczył okolicznościowe statuetki instytucjom i przedsiębiorstwom za wkład i zaangażowanie w obchody Samorządowego Roku Rzeki Odry 2018 oraz rozpowszechnianie idei związanej z przywróceniem rzece funkcji turystycznej i transportowej.

Uhonorowano: Zachodniopomorski Okręg Ligi Morskiej i Rzecznej, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Województwa Zachodniopomorskiego, Centrum Żeglarskie Szczecin, Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji "Warta", CSL Internationale Spedition Sp. z O.O oraz Województwo Lubuskie, które na spotkaniu reprezentowała marszałek Elżbieta Polak.

Uroczystość zakończyła się otwarciem Skweru Odry z 12 tablicami poświęconymi Flisowi Odrzańskiemu, Lidze Morskiej i Rzecznej oraz Eugeniuszowi Kwiatkowskiemu. Bogato ilustrowane tablice autorstwa red. Krystyny Pohl przedstawiają historię Flisu Odrzańskiego, pokazują Ulanów - stolicę polskiego flisactwa, mówią o ludziach, którzy od ponad dwóch dekad organizują tę największą w Polsce wodną ekspedycję. Na Skwerze Odry zobaczymy również herby pięciu nadodrzańskich województw oraz fragmenty tratwy flisackiej.
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
konferencja
nagroda
Odra
Port Szczecin

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....