TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoAir

TransInfo

Sanepid szuka pasażerów rejsu. Żegluga Gdańska oświadcza
InfoShip.pl - Opublikowano: 25.07.2020 10:00:44
Sanepid szuka pasażerów rejsu. Żegluga Gdańska oświadcza; fot. Żegluga Gdańska

Zdaniem sanepidu, spośród uczestników imprezy, która odbyła się 12 lipca na katamaranie Żeglugi Gdańskiej podczas rejsu na Zatoce Gdańskiej, siedem osób ma pozytywny wynik testu na koronawirusa, kilkadziesiąt jest na kwarantannie.

Rzecznik prasowa Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku Anna Obuchowska poinformowała PAP, że apel skierowany jest do tych uczestników imprezy, z którymi dotąd nie udało się nawiązać kontaktu pracownikom sanepidu.

Wyjaśniła, że w zabawie na katamaranie, który pływał 12 lipca po Zatoce Gdańskiej, mogło wziąć udział około 236 osób. Doprecyzowała, że na bramkach wejściowych na jednostkę zarejestrowano 212 biletów, więc tyle najprawdopodobniej gości bawiło się na pokładzie. Oprócz nich w imprezie udział wzięło 14 innych osób (DJ-e i osoby towarzyszące) plus 10 osób personelu.

Obuchowska wyjaśniła, że gdy parę dni po imprezie okazało się, że co najmniej kilka uczestniczących w niej osób jest zarażone koronawirusem, gdyński sanepid zwrócił się do organizatora z prośbą o listę osób, które wzięły udział w zabawie.

Na przekazanej sanepidowi liście widniały dane 92 osób, które kupiły bilety. "Wiele osób kupowało bilety dla swoich znajomych lub na sprzedaż" – wyjaśniła rzecznik, dodając, że największa liczba biletów kupionych przez jedną osobę wynosiła 9 sztuk.

"Część z osób, które odsprzedawały bilety nie zna danych nabywcy" – poinformowała Obuchowska, dodając, że karty wstępu były odsprzedawane np. tuż przed wejściem na katamaran.

Rzecznik poinformowała, że dotychczas pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej (PSSE) w Gdyni skontaktowali się z 97 uczestnikami rejsu. "Dane 80 nabywców biletów, którzy są mieszkańcami 21 innych powiatów, zostały przekazane do właściwych PSSE w Polsce" – wyjaśniła Obuchowska.

Dodała, że Sanepid ma kłopot z nawiązaniem kontaktu z częścią uczestników zabawy. "Część osób nie odbiera połączeń – na te numery wysłano SMS z prośbą o kontakt. Część właścicieli telefonów twierdzi, że nie była uczestnikami rejsu albo odsprzedała swój bilet osobom nieznajomym" – podkreśliła.

Obuchowska wyjaśniła też, że w efekcie dotychczasowych działań PPIS w Gdyni nałożyła kwarantannę na 16 mieszkańców Gdyni, którzy byli uczestnikami zabawy.

"Od wszystkich tych osób pobrany został wczoraj wymaz materiału do badania w kierunku SARS-CoV-2" – podała. Z kolei PPIS w Gdańsku nałożył kwarantannę na 18 osób. "Wymazy były pobrane u tych osób wczoraj i będą pobierane dziś" – poinformowała.

Wyjaśniła też, że poszukiwanie uczestników zabawy PSSE w Gdyni rozpoczął 20 lipca, kiedy to do stacji dotarły pierwsze informacje o dodatnich wynikach wśród imprezowiczów. Dotąd badania potwierdziły obecność wirusa u jednego mieszkańca Gdańska i dwóch mieszkańców Poznania. "Nieoficjalnie wiadomo o 4 wynikach dodatnich osób z Warszawy" – podała rzecznik.

Obuchowska wyjaśniła też, że państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Gdyni "przygotowuje materiał w celu złożenia zawiadomienia do prokuratury w oparciu o art. 165 k.k. oraz ewentualną decyzję o nałożeniu kary administracyjnej na organizatora tego wydarzenia za przekroczenie limitu osób".

Zgodnie z obowiązującymi ograniczeniami w Polsce organizować można imprezy, w których bierze udział maksymalnie 150 osób. (PAP)

Zdaniem przewoźnika

Równolegle prezes Żeglugi Gdańskiej, Jerzy Latała wydał oświadczenie w sprawie rejsu z 12 lipca:

-"Żegluga Gdańska sp. z o. o. na podstawie zawartej umowy zobowiązała się zapewnić w dniu 12 lipca w godz. 13:30-20:00 przewóz pasażerów katamaranem m/s Agat na trasie Gdynia-Zatoka Gdańska-Gdynia.

Zarówno w momencie zawarcia umowy jak i w dniu 12 lipca nie obowiązywało ograniczenie dotyczące liczby przewożonych na statku pasażerów limitowanych jedynie ważnym dokumentem bezpieczeństwa statku ( Certyfikat Bezpieczeństwa Statku Pasażerskiego) tj. 500 pasażerów.

W dniu 12 lipca w godz. 12:00-13:30, załoga Żeglugi Gdańskiej sp. z o. o. przy zachowaniu wszelkich reżimów sanitarnych i zasad bezpieczeństwa (w szczególności załoga była poddana kontroli temperatury, miała zasłonięte usta i nos, dbała o dezynfekcję rąk) dokonała zaokrętowania pasażerów. Załoga dokonywała weryfikacji zaokrętowanych osób pod kątem limitu wynikającego z dokumentów bezpieczeństwa statku.

Rejs na trasie Gdynia-Zatoka Gdańska-Gdynia odbył się bez zakłóceń, wszyscy pasażerowie zostali wyokrętowani w Gdyni, nie zgłoszono żadnych incydentów. Katamaran m/s Agat został gruntownie wymyty i skierowany do dalszych zadań już następnego dnia. Załoga jest i była na bieżąco weryfikowana pod kątem stanu zdrowia.

Po 9 dniach od rejsu pojawił się artykuł, z którego wynika, że u dwóch osób uczestniczących w rejsie 12 lipca wykryto koronawirusa. Jednocześnie w tym samym artykule spekuluje się, że do zarażenia koronawirusem u tych dwóch osób mogło dojść podczas rejsu statkiem Żeglugi Gdańskiej sp. z o. o. Jednocześnie brak jakichkolwiek podstaw uprawniających do takich spekulacji, ponieważ osoby te mogły zarazić się w każdym innym miejscu i czasie. Wskazać w tym miejscu należy, że o możliwości przewozu konkretnej liczny pasażerów decyduje nie pozwolenie, a dokumenty bezpieczeństwa statku. Dopuszczalna prawem liczba pasażerów na m/s Agat IMO 8805949 wynosiła zatem 500 osób.

Pomimo przestrzegania przez Żeglugę Gdańską sp. z o. o. wszelkich procedur oraz reżimów sanitarnych, to mając na względzie bezpieczeństwo i dobro pasażerów Żeglugi Gdańskiej Prezes Zarządu Jerzy Latała podjął natychmiastową decyzję o skierowaniu załogi statku na płatne badania na obecność koronawirusa . Wynik testów załogi negatywny.

W tym miejscu zapewniamy, że rejsy statkami odbywają się zgodnie z harmonogramem, bez zakłóceń i z zachowaniem wszelkich reżimów i przepisów dotyczących bezpieczeństwa. Nasi pasażerowie są bezpieczni na pokładzie naszych statków. Powinni jednak w czasie przebywania na statkach bezwzględnie używać maseczek ochronnych zgodnie z obowiązującymi aktualnie przepisami."Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
wirus
bezpieczeństwo
pasażer
Żegluga Gdańska

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....