TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoAir

TransInfo

Sejm za nowelą ustawy o bezpieczeństwie morskim
PAP InfoShip.pl - Opublikowano: 09.07.2019 17:30:29
Sejm za nowelą ustawy o bezpieczeństwie morskim; fot. UnityLine

4 lipca posłowie przegłosowali nowe przepisy, zakładające m.in. sprawniejsze przekazywanie służbom ratowniczym informacji o liczbie pasażerów na statku w razie wypadku. Nowela ustawy o bezpieczeństwie morskim ma także zapewnić jednolite zasady przeprowadzania inspekcji na statkach pasażerskich.

Za uchwaleniem ustawy głosowało 418 posłów, jeden był przeciw i jeden wstrzymał się od głosu. Teraz nowela trafi pod obrady Senatu.

Posłowie przegłosowali nowelizację wraz z czterema poprawkami zaproponowanymi przez klub Prawa i Sprawiedliwości i przyjętymi przez sejmową komisję gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

Morsie zmiany

Nowela wdraża do krajowego porządku prawnego dwie dyrektywy unijne, dotyczące bezpieczeństwa statków pasażerskich: osób podróżujących na pokładzie statków pasażerskich oraz systemu inspekcji na potrzeby bezpiecznej eksploatacji statków pasażerskich typu ro-ro (przystosowanych do przewożenia ładunków tocznych i pojazdów) i szybkich jednostek pasażerskich, uprawiających żeglugę na linii regularnej.

Chodzi m.in. o zapewnienie morskim służbom ratowniczym natychmiastowego dostępu do danych osób, podróżujących na statkach pasażerskich, co – jak wyjaśniał podczas drugiego czytania ustawy poseł sprawozdawca komisji gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Jerzy Materna (PiS) - "jest niezwykle istotne w przypadku prowadzenia akcji poszukiwawczo-ratowniczych pojedynczych pasażerów lub członków załóg tych statków, jak również w przypadku prowadzenia tzw. masowych operacji ratowniczych dotyczących całego statku pasażerskiego oraz wszystkich osób znajdujących się na jego pokładzie".

Armatorzy będą przekazywać dane osobowe pasażerów bezpośrednio do Krajowego Pojedynczego Punktu Kontaktowego, co ma przyczynić się do zwiększenia ich dostępności dla służb ratowniczych i zwiększenia efektywności działań ratowniczych.

Inspekcje po nowemu

Nowe rozwiązania mają także zapewnić jednolite zasady przeprowadzania inspekcji na statkach pasażerskich typu ro-ro, a także na szybkich statkach pasażerskich, przewożących powyżej 12 osób na liniach regularnych. Ich celem jest włączenie inspekcji przeprowadzanych na tego typu statkach w system inspekcji przeprowadzanych przez państwo bandery (na statkach o polskiej przynależności) i państwo portu (na statkach pływających pod obcą banderą).

Nowe przepisy mają zapewnić stosowanie jednolitych zasad dotyczących przeprowadzania inspekcji na statkach obcych bander zawijających do polskich portów. Obowiązkowe inspekcje statków ro-ro (m.in. promów) będą włączone w system inspekcji przeprowadzanych przez państwo portu.

Cztery poprawki, dotyczące funkcjonowania jednostek organizacyjnych Morskiej Służby poszukiwania i Ratownictwa (SAR), zaproponował klub radnych Prawa i Sprawiedliwości.

Pierwsza z nich została przygotowana na wniosek pracowników brzegowych i centrum koordynacyjnego SAR: umożliwi pełnienie w jednostkach 24-godzinnych dyżurów (obecnie dyżur trwa 12 godzin), na wzór dyżurów w straży pożarnej czy zakładowych służbach ratowniczych. Druga zmiana ma usprawnić działania SAR i – jak wskazała podczas drugiego czytania noweli posłanka PiS Dorota Arciszewska-Mielewczyk – ma pozwolić uniknąć sytuacji "absurdalnych", jak np. "pozostawienie statku na łasce żywiołu po ewakuacji załogi".

Trzecia poprawka zakłada konieczność uregulowania zasad zwrotu do budżetu państwa kosztów działalności służby ratowniczej "wykraczającej poza jej pierwotne, statutowe zadania". Ostatnia zmiana dotyczyła terminu wejścia w życia noweli ustawy.(PAP)

Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
ustawa
bezpieczeństwo

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....