TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoAir

TransInfo

Sejmowa nowela ustawy o portach morskich
PAP InfoShip.pl - Opublikowano: 18.07.2019 18:30:44
Sejmowa nowela ustawy o portach morskich; Port Gdańsk

Sejmowa komisja gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej przyjęła we wtorek - 16 lipca - projekt noweli ustawy o portach i przystaniach morskich z poprawkami. Ma on m.in. wprowadzić możliwość uregulowania statusu dróg prowadzących do portów.

Celem rządowego projektu – jak napisali jego twórcy – jest dostosowanie aktów prawnych regulujących organizację i funkcjonowanie portów do postanowień rozporządzenia PE i Rady UE z 15 lutego 2017 r., ustanawiającego ramy w zakresie świadczenia usług portowych oraz wspólne zasady dotyczące przejrzystości finansowej portów.

Status drogi

-"To jest niezwykle ważny dokument i wprowadza bardzo ważne regulacje, nie tylko te dotyczące rozporządzenia portowego Unii Europejskiej, ale przede wszystkim ważne uregulowania na poziomie krajowym" – powiedziała we wtorek podczas pierwszego czytania dokumentu na posiedzeniu sejmowej komisji gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej podsekretarz stanu w MGMiŻŚ Anna Moskwa.

Jak wyjaśniła, "bardzo istotna" jest możliwość uregulowania statusu dróg, które prowadzą do portów ujętych w sieci TEN-T i uznania ich za drogi krajowe, "a tym samym finansowania tych dróg przez GDDKiA". Pozostałe przepisy porządkują zakresy kompetencji i organizacji usług portowych.

"Przede wszystkim określenie podmiotu wykonującego kompetencje w zakresie organizacji usług portowych, umożliwienie wprowadzenia przez zarządzającego portem ograniczeń świadczenia usług portowych oraz dopuszczenie wykonywania części z nich samodzielnie przez podmiot zarządzający" – wyjaśniała wiceminister.

Dodała, że nowela wzmacnia też kompetencje w zakresie obronności "co do planowania zarządzania nieruchomościami w obrębie portu i wzmacnia uprawnienia jednostek podległych MON".

Portowe zarządzanie

Projekt reguluje też problematykę zarządzania portami morskimi, w których nie powołano podmiotu zarządzającego i umożliwia tam zarządzanie portem bezpośrednio przez władze gminne.

Poprawki do projektu zgłosiła przewodnicząca komisji Dorota Arciszewska-Mielewczyk (PiS). Jak wyjaśniła, mają one na celu przede wszystkim "rezygnację z wprowadzenia oznakowania kontrolnego dla jachtów i innych jednostek pływających o długości do 24 m".

"Pozwoli to na obniżenie kosztów rejestracji jednostek pływających i likwidację obowiązku administracyjnego, polegającego na konieczności umieszczenia oznakowania kontrolnego na kadłubie jednostki" – uzasadniała Arciszewska-Mielewczyk. Jak mówiła, poprawki te wpisują się w cel projektu ustawy – usprawnienie funkcjonowania portów, a także uwzględniają sygnały płynące od armatorów i właścicieli jachtów.

"Obejmują wyłączenie z obowiązku rejestracji jachtów oraz jednostek pływających, używanych do armatorskiego połowu ryb, których długość wynosi równo 7,5 m lub o mocy napędu mechanicznego wynoszącego równo 15 kW" – wyjaśniała posłanka.

W poprawkach znalazło się też wydłużenie okresu przejściowego w odniesieniu do jachtów żaglowych, eksploatowanych na wodach śródlądowych, które do tej pory nie podlegały obowiązkowi rejestracji, a także wszystkich jachtów, które dotychczas nie podlegały obowiązkowi przeglądów technicznych. Komisja przyjęła nowelę wraz z poprawkami i zmianami redakcyjnymi zaproponowanymi przez biuro legislacyjne.(PAP)
Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
ustawa
sejm

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....