Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Sezon ruszył – Żegluga Ostródzko-Elbląska stoi

infoship
01.05.2020 11:00
0 Komentarzy

1 maja rozpoczął się sezon żeglugowy na Kanale Elbląskim(woj. warmińsko-mazurskie). Dzięki czynnemu systemowi XIX-wiecznych pochylni ztzw. suchym grzbietem ta droga wodna jest unikatowym w skali świata zabytkiemhydrotechniki.

„Żegluga na Kanale Elbląskim ruszyła” -poinformował w piątek PAP Bogusław Pinkiewicz z Regionalnego Zarządu GospodarkiWodnej w Gdańsku. Rozpoczęty po zimowej przerwie sezon żeglugowy ma potrwać dokońca września.

Odwołane rejsy

Jak przypomniały w komunikacie PGW Wody Polskie w Gdańsku,obecnie można już się przemieszczać, również w celach rekreacyjnych zzachowaniem środków bezpieczeństwa i dystansu społecznego, co ma związek zepidemią koronawirusa. Dlatego administrator dróg wodnych zaapelował do osóbchcących uprawiać turystykę wodną o stosowanie się do wszystkich niezbędnychzaleceń bezpieczeństwa.

Co roku z początkiem sezonu żeglugowego rejsy turystyczne pokanale uruchomiała Żegluga Ostródzko-Elbląska, której statki przewożą w sezonienawet 60 tys. turystów. Jednak tym razem spółka poinformowała o koniecznościodwołania wszystkich rezerwacji na rejsy, które miały odbyć się w maju.

„Decyzja ta podyktowana jest obecnym stanemepidemiologicznym w naszym kraju i ograniczeniami wynikającymi z takiego stanurzeczy” – wyjaśniono w komunikacie.

Żegluga liczy, że niedługo będzie możliwe wznowienie ruchu izapewnia, że pracuje nad dostosowaniem statków do nowych realiów związanych zbezpieczeństwem sanitarnym w związku z Covid-19.

Historyczny kanał

Funkcjonujący od 1862 r. Kanał Elbląski ma ponad 84 kmdługości i łączy najdłuższe polskie jezioro – Jeziorak z Zalewem Wiślanym. Jestunikatowym w skali świata zabytkiem hydrotechniki, dzięki czynnemu systemowipięciu pochylni z tzw. suchym grzbietem – w Buczyńcu, Kątach, Oleśnicy,Jeleniach i Całunach. Statki i jachty, żeby pokonać różnicę poziomów, sąumieszczane na wózkach i przeciągane po torowisku za pomocą stalowych lin,które porusza koło wodne. Na kanale są też cztery śluzy: Miłomłyn, Zielona,Mała Ruś i Ostróda.

Kanał przeszedł gruntową rewitalizację, która zakończyła sięw maju 2015 r. Wyremontowano wówczas zabytkowe pochylnie i śluzy, wzmocnionobrzegi, pogłębiono niektóre odcinki i wykonano inne prace związane zfunkcjonowaniem i bezpieczeństwem żeglugi.

W 2011 r. Kanał Elbląski został uznany za Pomnik Historii.Miejscowe samorządy starają się o wpisanie go na Listę Światowego DziedzictwaUNESCO.(PAP)

Komentarze