TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoAir

TransInfo

Śląsk patrzy na Odrę. Także turystycznie
PAP InfoShip.pl - Opublikowano: 22.09.2018 16:00:10
Śląsk patrzy na Odrę. Także turystycznie

Nowe oferty turystyczne oparte o wykorzystanie Odry i jej okolic chce rozwijać woj. śląskie – we współpracy z woj. opolskim. W poniedziałek radni woj. śląskiego przyjęli deklarację, mającą dać podstawę, aby w przyszłym roku przeznaczyć na ten cel już pierwsze pieniądze.

17 września radni Sejmiku Województwa Śląskiego jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie przyjęcia deklaracji odrzańskiej dotyczącej rozwoju współpracy pomiędzy województwami śląskim i opolskim. Inicjatywa wiąże się z ogłoszonym przez Sejmik Woj. Śląskiego 2018 r. "Rokiem Odry — Rzeki Pozytywnej Energii". Radni tego regionu przyjęli rezolucję w sprawie jego obchodów 20 listopada ub. roku (podobne uchwały ws. "Roku Odry" przyjęto także w innych nadodrzańskich regionach).

W uzasadnieniu tamtej rezolucji Sejmiku Woj. Śląskiego wskazano, że celem jest m.in. uświadamianie społeczeństwu szans rozwojowych związanych z położeniem regionu nad Odrą, a także zwrócenie uwagi na przygotowania ministerstwa gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej do realizacji planu inwestycyjnego, który do 2030 r. ma Odrze przywrócić funkcję transportową.

Jak relacjonował w poniedziałek - 17 września - członek zarządu woj. śląskiego Henryk Mercik, inicjatywy związane z Rokiem Odry służyły promowaniu dobrej współpracy i dyskusji na rzecz gospodarczego wykorzystania rzeki, a także związanym z tym analizom. "To, czy Odra będzie wykorzystywana jako wodna autostrada, zależy od wielu czynników, m.in. czy włączy się w to rząd" - zastrzegł samorządowiec.

"Natomiast od naszej dobrej pracy i współpracy zależy, czy Odra, a także Kanał Gliwicki, będący czynnym zabytkiem techniki, zostaną wykorzystane jako praktycznie gotowy produkt turystyczny, który trzeba obudować infrastrukturą, odpowiednio wypromować. (…) Ta +Deklaracja Odrzańska+ ma temu służyć" - wskazał Mercik.

Samorządowcy wyjaśniali w poniedziałek, że chodzi o wykreowanie nowego produktu: szlaku wodnego i rowerowego wzdłuż Odry i Kanału Gliwickieg, a także rozwoju bazy okołoturystycznej.

Szefowa sejmikowej komisji rozwoju Martyna Starc-Jażdżyk mówiła, że przyjęcie deklaracji - w poniedziałek przez Sejmik Woj. Śląskiego, a 26 września br. prawdopodobnie przez radnych woj. opolskiego – otworzy obu samorządom możliwość przewidzenia już pod tym kątem pierwszych środków w przyszłorocznych budżetach.

"Dolina Odry obfituje w miejsca cenne przyrodniczo oraz liczne świadectwa dziedzictwa kulturowego i historycznego. Obowiązkiem samorządów regionalnych jest przywrócenie do świadomości mieszkańców ich obecności i znaczenia. Konieczne jest również pobudzenie rozwoju bazy okołoturystycznej" - głosi fragment deklaracji.

Sam dokument nie wymienia bezpośrednio przedsięwzięć do sfinansowania. Wskazuje, że ujęte w nim zamierzenia powinny znaleźć odzwierciedlenie w "przyjętych celach strategicznych i operacyjnych". Radni obu regionów deklarują też m.in. "wspieranie planów administracji rządowej, których celem jest przywrócenie Odrze znaczenia jako międzynarodowego szlaku wodnego".

Starc-Jażdżyk akcentowała w poniedziałek, że "Deklaracja" została wypracowana w modelowej współpracy radnych sejmików woj. śląskiego i opolskiego. Dokument ma stać się podstawą porozumienia zarządów obu województw – dotyczącego "poszczególnych etapów działania". "Mamy nadzieję, że odbędzie się to na początku października" - zaznaczyła radna.

Burmistrz nadodrzańskiej gminy Kuźnia Raciborska Paweł Macha dziękował województwom za zaangażowanie na rzecz ważnego dla lokalnych społeczności gospodarczego wykorzystania rzeki. Zwrócił jednocześnie uwagę na płynące z tych społeczności oczekiwania związane z retencjonowaniem wody.

"W sytuacji, w której zmienia się klimat, trzeba będzie potrafić gospodarować tą wodą. W przyszłości, z naszego punktu widzenia, samorządów tych na samym dole, funkcje wykorzystania, magazynowania wody przy pomocy zmiany przeznaczenia raciborskiego zbiornika – na dzisiaj suchego – pozwoliłyby na podwojenie rezerw wody Śląska" - zaznaczył Macha.

Samorząd woj. śląskiego chce m.in. przypominać, że odcinek Górnej Odry był wykorzystywany do celów transportowych już od wczesnego średniowiecza. Wybudowane w XVII i XVIII w. kanały Odra – Szprewa i Odra – Hawela włączyły dorzecze Odry do systemu dróg wodnych Europy Zachodniej, przyczyniając się do rozwoju gospodarczego Śląska.

Samorządy nadodrzańskich regionów z aprobatą przyjmują działania rządu, jak przystąpienie do porozumienia AGN (europejskie porozumienie o głównych śródlądowych drogach wodnych o znaczeniu międzynarodowym) czy zabieganie o włączenie Odry do sieci bazowej TEN-T.(PAP)Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
akcja
Odra
Śląskie

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....