TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|







Dane szczegółowe














Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemu



Profile społecznościowe




Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|







Dane szczegółowe













Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemu



Profile społecznościowe




Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane











Profile społecznościowe



Dodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoAir

TransInfo

Świnoujście bez promów w dzień przez 5 dni! Z powodu bomby [FILM]
InfoShip.pl - Opublikowano: 05.10.2020 21:00:32
Świnoujście bez promów w dzień przez 5 dni! Z powodu bomby

Neutralizacja 5,4-tonowego niewybuchu z czasów II wojny światowej, "Tallboya" odbędzie się w dniach 12-16 października – poinformowały w czwartek służby odpowiedzialne za usuwanie bomby. Będzie to największa tego typu akcja, konieczna będzie ewakuacja części mieszkańców, miasto przez kilka dni nie będzie funkcjonowało normalnie.

"Do tej pory nie mieliśmy do czynienia z taką bombą, w Świnoujściu zostało już wyeliminowanych kilka groźnych ładunków, ale z tak wielkim niebezpieczeństwem, z tak wielką bombą, mamy do czynienia po raz pierwszy" – powiedział w czwartek podczas konferencji prasowej prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz. Wyjaśnił, że konieczne były długie przygotowania.

"Skutki, z którymi możemy mieć do czynienia w przypadku niespodziewanego wybuchu bomby, są ogromnych rozmiarów" – podkreślił dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego Paweł Rodzoś.

Bez promów

Operacja planowana jest na 12-16 października; możliwe, że zakończy się wcześniej. W tych dniach codziennie od godz. 7 do godz. 17 zamknięta będzie przeprawa promowa Centrum – czynna będzie tylko przeprawa Warszów, którą na co dzień przeprawiać się mogą tylko mieszkańcy miasta (będą na niej dodatkowo kursować, oprócz promów "Bielik", także dwa promy "Karsbór"). Podczas akcji natomiast będzie udostępniona dla wszystkich.

Świnoujski magistrat podkreśla jednak, że należy się liczyć z dużymi utrudnieniami w przeprawie, a osoby, które planowały w tych dniach przyjazd do miasta, są proszone o przesunięcie terminu przyjazdu. Zamykany będzie też most w Karsiborzu.

Ewakuowanych zostanie ponad 750 osób przebywających w tzw. strefie bezwzględnej (2,5 km od miejsca zalegania niewybuchu): mieszkańcy wyspy Karsibór, a także część mieszkańców Ognicy na wyspie Wolin. Będą oni mogli powracać do domów po godz. 17. Dla ewakuowanych osób zostaną przygotowane miejsca pobytu na terenie miasta.

Zakaz ruchu

W promieniu 3 km od miejsca zalegania Tallboya podczas trwania akcji wprowadzony zostanie też zakaz ruchu wszelkich jednostek pływających.

"Przekłada się to nie tylko na ruch jednostek małych czy większych, ale na cały ruch do portu w Szczecinie, Policach i do wszystkich pozostałych portów Zalewu Szczecińskiego" - powiedział dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie Wojciech Zdanowicz. Szczegółowe komunikaty będą przekazywane przez kapitanaty portów.

5,4-tonowa brytyjska bomba lotnicza "Tallboy" zalega na torze wodnym Świnoujście-Szczecin w pobliżu przeprawy promowej Centrum, na 11 m głębokości. Zawiera 2,4 tony materiału wybuchowego o zwiększonej sile działania, co odpowiada 3,6 tonom trotylu, mierzy ponad 5,5 m i ma metr średnicy. Neutralizację bomby przeprowadzą nurkowie minerzy z 12. Dywizjonu Trałowców.

Największa bomba

"To największy obiekt, z jakim Marynarka Wojenna będzie się mierzyła, (…) jedna z największych bomb konwencjonalnych, które były zrzucane podczas II wojny światowej. Służyła do rażenia celów strategicznych. Celem strategicznym był też krążownik Lutzow, który był w tamtym czasie zacumowany w tym rejonie" – wyjaśnił rzecznik 8. Flotylli Obrony Wybrzeża kmdr. ppor. Grzegorz Lewandowski.

Podkreślił, że pierwsze dwa dni będą poświęcone na "intensywne przygotowanie obiektu", który następnie zostanie neutralizowany przez deflagrację – wypalanie materiału wybuchowego. "To jeden z procesów termodynamicznych przemiany materiału wybuchowego, jest to również proces wybuchowy, natomiast w stosunku do detonacji jest procesem mniej gwałtownym, mniej dynamicznym" – powiedział kmdr. ppor. Lewandowski.

Wskazał, że nurkowie minerzy metody tej używają do neutralizacji niebezpiecznych obiektów od pięciu lat, a od października ub.r. wszystkie niewybuchy znalezione podczas pogłębiania toru wodnego Szczecin-Świnoujście, były usuwane w ten sposób.

"Długotrwałe procesy chemiczne, które zachodziły w tym obiekcie (Tallboyu - PAP) przy każdym jego ruchu mogą spowodować jego wybuch. Każde uderzenie, każde drganie, każda zmiana ciśnienia, mogłyby spowodować to, że ten obiekt wybuchnie" – powiedział rzecznik 8. FOW. Podkreślił, że obostrzenia będą obowiązywały zarówno służby, jak i mieszkańców miasta.

Nurkowie podczas samej akcji deflagracji będą przebywali poza strefą bezpośredniego zagrożenia, a proces zostanie uruchomiony systemami radiowymi.

Termin akcji został ustalony na czas, gdy nie będą prowadzone dostawy LNG do terminalu w Świnoujściu – poinformowali przedstawiciele Gaz-Systemu. Ustalono też, że podczas prowadzenia akcji zostanie zamknięta i rozgazowana sieć gazowa w miejscu przekraczania Kanału Piastowskiego, zostaną też zabezpieczone układy zaporowo-upustowe, znajdujące się na sieci. (PAP)



Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
akcja
prom
Port Świnoujście

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....