TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoAir

TransInfo

Szczecin cały czas w sporze z Żeglugą Szczecińską
InfoShip.pl - Opublikowano: 13.11.2019 10:30:18
Szczecin cały czas w sporze z Żeglugą Szczecińską

12 listopada miało miejsce wlane zgromadzenie spółki w Żegluga Szczecińska, gdzie miasto Szczecin jest mniejszościowym udziałowcem.

Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia sp. z o.o. jest mniejszościowym udziałowcem (49%) w spółce Polsteam – Żegluga Szczecińska sp. z o.o. 51% udziałów ma Żegluga Polska SA zależna od państwowej grupy PŻM. Umowę spółki Polsteam napisano w taki sposób, że praktycznie całą władzę ma tylko jeden wspólnik, właśnie zależna od Skarbu Państwa i grupy PŻM Żegluga Polska SA. Mimo wcześniej przygotowanej transakcji umożliwiającej przejęcie władania nad nabrzeżami przez miasto Szczecin, po zmianie rządu i dojściu do władzy PiS, strona reprezentująca Skarb Państwa wycofała się z uzgodnień, a relacje między wspólnikami zupełnie się popsuły.

Stanowisko ŻSTW

Podczas spotkania przedstawiciel ŻSTW przedstawił stanowisko miasta w sprawie remontu nabrzeży przez spółkę Polsteam - Żegluga Szczecińska Sp. z o.o.

-"Zacznijcie traktować nas poważnie - tak miasto warunkuje wspólne inwestycje z udziałowcem z grupy PŻM. Jakiekolwiek rozmowy o wspólnych inwestycjach możliwe będą dopiero, gdy miasto będzie traktowane poważanie. To znaczy, gdy w organach spółki znajdą się przedstawiciele nie tylko PŻM, ale także drugiego wspólnika, a decyzje będą mogły być poprzedzone analizami dokumentów. Dziś żaden z tych warunków nie jest spełniony. Oczekiwanie, że przy takim traktowaniu samorządowego wspólnika, wyłoży on choćby złotówkę z publicznych pieniędzy na wątpliwej jakości inwestycje jest nieporozumieniem. Od przywrócenia swoich przedstawicieli w organach spółki, wprowadzenia transparentnej polityki zamówieniowej i finansowej, udostępnienia wszystkich i kompletnych analiz inwestycji oraz umożliwienia zbadania zdolności finansowych wspólnej Spółki uzależnia jakiekolwiek rozmowy o inwestycjach Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia Sp. z o.o.. Do czasu przywrócenia normalnych relacji między udziałowcami, miejska strona nie zgodzi się na jakiekolwiek wydatki" - czytamy w miejskim komunikacie

Obecnie strona samorządowa nie ma m.in. dostępu do dokumentów spółki i jakiegokolwiek wpływu na jej działanie. Wspólnik ze strony miasta nie jest powiadamiany o zmianach na stanowisku prezesa Polsteamu. Spółka odmawia wspólnikowi powiązanemu z miastem udzielenia nawet podstawowych informacji o kosztach remontu statków posiadanych przez spółkę, opłacalności tych remontów, planach gospodarczych. Spółka miejska musi o takie informacje zwracać się sądownie.

Komunikacja przez sąd

Sąd Rejonowy w Szczecinie już nie raz nakazał Polsteamowi udostępnienie miejskiej spółce Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia informacji na temat działalności Polsteamu. Ostatnie takie orzeczenie zapadło 5 listopada tego roku. Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia jest zmuszona kierować sprawy do sądu, bowiem inne ustalenia są czynione między wspólnikami na posiedzeniach organów spółki, a inne wynikają później ze sprawozdań finansowych.

Najbardziej bulwersujące jest jednak to, że Polsteam za każde udostępnienie nabrzeży miastu lub Żegludze Szczecińskiej Turystka Wydarzenia na organizację imprez miejskich żąda horrendalnego wynagrodzenia. Za tygodniowe udostępnienie nabrzeży na organizację The Tall Ships Races zażądano z miejskich pieniędzy 500 000 zł. Miasto odmówiło zapłacenia takiej kwoty. Żądania przez Polsteam wygórowanej kwoty powtórzyły się w następnych latach. Miasto nie pozwoli na traktowanie nabrzeży jako narzędzia do transferowania pieniędzy z miejskiej kasy do komercyjnej grupy spółek. Kolejne miejskie imprezy zaczęto organizować z pominięciem nabrzeży Polsteamu.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Żegluga Szczecińska

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....