Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

UE: Ochrona środowiska do przeglądu

infoship
07.02.2017 07:56
0 Komentarzy

Przegląd wdrażania polityki ochrony środowiska to przyjęteprzez Komisję nowe narzędzie usprawniające wdrażanie europejskiej politykiochrony środowiska

– Niepełne iniejednolite wdrażanie przepisów dotyczących ochrony środowiska nikomu niewychodzi na dobre ? mówi komisarz Karmenu Vella ogłaszając przegląd stosowaniaunijnych regulacji przez kraje członkowskie. Dotyczy to zarówno gospodarowaniaodpadami, ochrony przyrody i różnorodności biologicznej jak i jakościpowietrza, jakości wody i gospodarki wodnej.

To początek nowegoprocesu. KE razem z państwami członkowskimi zajmie się przyczynami luk wewdrażaniu przepisów i będzie szukać rozwiązań, zanim problemy staną się palącei spowodują uchybienie zobowiązaniom państwa członkowskiego.

Pełne wdrożenie unijnych przepisów dotyczących ochronyśrodowiska może pomóc gospodarce UE zaoszczędzić 50 mld euro rocznie nakosztach ochrony zdrowia i bezpośrednich kosztach ponoszonych przez środowisko.Jak wynika z badania Eurobarometr, 75 proc. obywateli uważa europejskieprzepisy za niezbędne dla ochrony środowiska w ich kraju, a 80 proc. zgadza sięz tym, że instytucje europejskie powinny mieć możliwość kontrolowaniaprawidłowego stosowania przepisów.

Komisarz do spraw środowiska, gospodarki morskiej irybołówstwa Karmenu Vella stwierdził: – Niepełne i niejednolite wdrażanieprzepisów dotyczących ochrony środowiska nikomu nie wychodzi na dobre.Skuteczniejsze stosowanie prawa środowiskowego przyniesie korzyści obywatelom,administracji publicznej i gospodarce. Tutaj właśnie z pomocą przychodziprzegląd wdrażania polityki ochrony środowiska. Komisja Europejska jestzdecydowana pomagać państwom członkowskim w dopilnowaniu, aby jakość powietrzai wody oraz sposób gospodarowania odpadami w ich krajach odpowiadały najwyższymnormom. Potrzebne do tego informacje, narzędzia i harmonogram udostępni nam tenprzegląd.

Przedstawiony pakiet środków zawiera: 28 sprawozdań krajowych,w których pokazane są silne i słabe strony, a także możliwości poprawysytuacji; komunikat, w którym zawarto streszczenie wniosków dotyczącychpolityki, wynikających ze sprawozdań krajowych, oraz analizę wspólnychtendencji w takich obszarach, jak: jakość powietrza, gospodarka odpadami igospodarka o obiegu zamkniętym, jakość wody oraz przyroda i różnorodnośćbiologiczna; zalecenia dla państw członkowskich dotyczące usprawnień.

Z przeglądu wynika, że obszar gospodarowania odpadami izapobiegania ich powstawaniu pozostaje ważnym wyzwaniem dla wszystkich państwczłonkowskich. Sześciu państwom nie udało się ograniczyć składowania odpadówkomunalnych ulegających biodegradacji. Osiągnięcie do 2020 r. pełnej zgodnościz polityką UE dotyczącą odpadów mogłoby przyczynić się do powstania 400 tys.dodatkowych miejsc pracy.

Pomimo wielu lokalnych sukcesów w obszarze przyrody iróżnorodności biologicznej wdrażanie przepisów UE dotyczących ochrony przyrodymusi zostać usprawnione ? potwierdzają to ustalenia unijnej kontroli sprawnościdyrektywy siedliskowej i ptasiej. Jeśli tego nie zrobimy, utrata różnorodnościbiologicznej w UE będzie postępować i ograniczać zdolności ekosystemównaturalnych do zaspokajania potrzeb człowieka w przyszłości.

W 23 z 28 państw członkowskich normy jakości powietrza sąnadal przekraczane ? w sumie w ponad 130 miastach w całej Europie. Transportjest głównym źródłem problemów z jakością powietrza. Trzeba zintensyfikowaćdziałania zmniejszające poziom hałasu w środowisku ? jest to druga najbardziejszkodliwa przyczyna środowiskowa złego stanu zdrowia.

Jeśli chodzi o jakość wody i zarządzanie wodą, większośćpaństw członkowskich ma trudności z osiągnięciem pełnej zgodności z przepisamidotyczącymi odbioru i oczyszczania ścieków komunalnych, a wobec 13 państw UEpodjęła kroki prawne. Stężenia azotanów i poziom eutrofizacji nadal stanowiąpoważny problem w niemal wszystkich państwach członkowskich.

Istnieje kilka głównych przyczyn, które są wspólne dla wielupaństw członkowskich: nieefektywna koordynacja między poziomamiadministracyjnymi, niewystarczający potencjał administracyjny oraz brak wiedzyi danych.

Po rozpoczęciu przeglądu wdrażania polityki ochronyśrodowiska prowadzone będą rozmowy z poszczególnymi państwami członkowskimi,wprowadzone zostanie narzędzie umożliwiające im wzajemną wymianę doświadczeń iwiedzy fachowej. Poza tym odbędą się debaty polityczne w Radzie ds. Środowiska.

Jeżeli wspólnie uzgodnione przepisy nie są właściwiewdrażane, Komisja może podjąć kroki prawne. Aby uniknąć tego scenariusza,Komisja współpracuje z państwami członkowskimi w ramach przeglądu wdrażaniapolityki ochrony środowiska. Dzięki temu państwa członkowskie mogą usprawnićwdrażanie polityki ochrony środowiska i przepisów w tej dziedzinie.

Przegląd wdrażania polityki ochrony środowiska jest częściąrealizowanej przez Komisję polityki lepszego stanowienia prawa, która obejmujepoprawę wdrażania obowiązujących przepisów i strategii politycznych.

Komentarze