TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoAir

TransInfo

W Ostrołęce o wodnym połączeniu z Mazurami
InfoShip.pl - Opublikowano: 24.07.2019 16:30:30
W Ostrołęce o wodnym połączeniu z Mazurami;

Łączy nas Narew – zgodnie stwierdzili uczestnicy poniedziałkowego (21 lipca br.) spotkania na ostrołęckim brzegu Narwi.

W rozmowach o przywróceniu do życia szlaku wodnego z Warszawy, Narwią i Pisą, przez Ostrołękę i Nowogród z odnogą do Łomży i dalej do krainy Wielkich Jezior Mazurskich udział wzięli m.in. Marek Olbryś, wicemarszałek województwa podlaskiego i Arkadiusz Czartoryski, poseł na Sejm RP podczas spotkania .

- Urzeczywistnienie takiego wodnego połączenia byłoby dla nas cennym impulsem dla rozwoju, nie tylko turystyki. Chętnie wpiszemy się w taki projekt. A nasi mieszkańcy będą mieli wspaniałą i bliską alternatywę wypoczynku nad przepięknymi rzekami Narwią i Pisą – uważa wicemarszałek Marek Olbryś.

Pierwsze prace

W poniedziałek (21 lipca br.) w spotkaniu w Ostrołęce wzięli udział także Grzegorz Palka, burmistrz Nowogrodu, Wiesław Szczubełek, narwiański ekspert z Ostrołęki oraz Juliusz Jakimowicz, zastępca Gabinetu Marszałka Województwa Podlaskiego. Gospodarzem spotkania był jednak poseł Arkadiusz Czartoryski. Pokazał gościom, co udało się już zrobić w dawnym porcie i na miejskiej plaży oraz podkreślił, że w prace nad odtworzeniem ostrołęckiej mariny zaangażował się minister Marek Gróbarczyk, szef resortu gospodarki morskiej, ale też żeglugi śródlądowej.

- Przyjechał tu na moje zaproszenie. Opowiedziałem mu o bitwie w wojnie polsko – bolszewickiej 1920 roku, w której walczyli tu żołnierze pułku morskiego z Tczewa i Pucka. Kilkudziesięciu poległo i mamy poświęcony im pomnik. Minister rozejrzał się i zapowiedział, że odtworzymy tu marinę – opowiadał poseł Czartoryski.

Ministerialny impuls sprawił, że w przedsięwzięcie włączyły się Wody Polskie. Po raz pierwszy od 25 – 30 lat oznakowany został wiosną tego roku szlak żeglugowy na Narwi od Zegrza do Łomży. W ostrołęckim porcie zacumowały jednostki do pogłębiania rzeki.

Wodny potencjał

- Mam w środowisku wodniackim, zwłaszcza Warszawy, wielu znajomych, którzy pamiętają jak w latach 80. i 70. na Narwi i Pisie biało od żagli. Wodniaków jest coraz więcej, bo w samej stolicy kilkadziesiąt tysięcy oficjalnie zarejestrowanych jednostek pływających, ale ruch tutaj zamarł. Rzeka nam się "rozjechała" jest szersza, ale płytsza. Trudna do żeglugi. Potencjał nawet na milionowy ruch turystyczny na wodnym szlaku nadal jednak jest – uważa Wiesław Szczubełek.

Wicemarszałek Marek Olbryś z zainteresowaniem zapoznawał się z osiągnięciami i planami nadnarwiańskich sąsiadów. Podobnie zresztą drugi reprezentant województwa podlaskiego, burmistrz Grzegorz Palka z Nowogrodu. To w rejonie tego miasta Pisa wpada do Narwi.

- Oczywiście chciałbym, aby Nowogród był ważnym punktem tego szlaku, aby wodniacy mieli miejsce do przycumowania, dostęp do wody energii, sanitariatów, aby mogli coś zjeść a przede wszystkim bezpiecznie pozostawić na pewien czas swój sprzęt. Dlatego bardzo liczymy na zaangażowanie rządu i instytucji rządowych, samorządów i województwa i chętnie dołączymy – mówi Grzegorz Palka.

Wstępny krok

Do całej listy pozytywów, jakie powinny przynieść zjednoczone działania dla odbudowy szlaku wodnego na Narwi i Pisie, Wiesław Szczubełek dołącza jeszcze ekologię.

- To są rzeki z unikalnym ekosystemem. Od kilkunastu lat są w coraz lepszej kondycji. Wracają do nich raki i gatunki ryb nie widywane od 30 lat: brzana, koza, piskorz. Gromadzą się tysiące ptaków. Od Różana do Ostrołęki Narew nigdy nie zamarza, pokazujemy to gościom z Europy i są zauroczeni. Warto o to jeszcze bardziej zadbać – tłumaczy wodniacki ekspert.

Spotkanie w Ostrołęce miało charakter wstępny, ale przyniosło obiecujące zapowiedzi. Wicemarszałek Marek Olbryś i burmistrz Grzegorz Palka zaproszą niebawem do Nowogrodu przedstawicieli rządu, rządowych instytucji, samorządów trzech województw (podlaskie, warmińsko – mazurskie i mazowieckie), samorządów miast i gmin nad Narwią i Pisą.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Narew
Port Ostrołęka
Dyskutuj pod tym artykułem bezpośrednio na !

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....