TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoAir

TransInfo

W Zielonej Górze debatowali o Odrze
InfoShip.pl - Opublikowano: 20.02.2017 10:52:32
W Zielonej Górze debatowali o Odrze

O potencjale i problemach żeglugi śródlądowej rozmawiali dziś uczestnicy wspólnego posiedzenia Komisji Gospodarki i Rozwoju Województwa Sejmiku Województwa Lubuskiego z przedstawicielami komisji Sejmików: Zachodniopomorskiego, Dolnośląskiego, Opolskiego i Śląskiego. Spotkanie odbyło się 17 lutego br. w Zielonej Górze.

Obrady rozpoczął przewodniczący sejmiku Czesław Fiedorowicz. ? "Chciałbym podziękować wszystkim za przybycie. Temat dzisiejszego spotkania jest niezwykle ważny. Wiem, że uczestnicy dzisiejszego posiedzenia są mocno zaangażowani w sprawy żeglugi śródlądowej na Odrze, w związku z czym liczę na aktywny udział w dyskusji - mówił przewodniczący.

Odra z punktu widzenia rządu

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Jerzy Materna omówił działania Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej dotyczące rozwoju śródlądowych dróg wodnych w Polsce oraz plany na 2017 r. Przedstawił on obszerną informację na temat podjętych działań oraz planów resortu w zakresie kompleksowego zagospodarowania śródlądowych dróg wodnych i rozwoju żeglugi śródlądowej.

Wśród dotychczasowych osiągnięć wymienił przyjęcie "Założeń do planów rozwoju śródlądowych dróg wodnych w Polsce", prace związane z uruchomieniem regularnego transportu węgla ODW z portu w Gliwicach do Elektrowni Opole. Niewątpliwym sukcesem było podpisanie przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę ustawy o ratyfikacji europejskiego porozumienia w sprawie głównych śródlądowych dróg wodnych o znaczeniu międzynarodowym (AGN).

W nadchodzącym roku w Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej planuje się przygotowanie studiów wykonalności dla najważniejszych projektów inwestycyjnych oraz współpraca z Ministerstwem Rozwoju i Ministerstwem Środowiska przy realizacji projektów finansowanych ze środków Programu Infrastruktura i Środowisko.

Kontynuowane będą także prace Komitetu Sterującego do spraw Inwestycji na Śródlądowych Drogach Wodnych i grup roboczych, a także współpraca w ramach Komitetu Monitorującego Studium Wykonalności dla połączenia Dunaj-Odra-Łaba. MGMiŻŚ zainicjowało również powołanie grupy roboczej do spraw szybkiego udrożnienia Kanału Gliwickiego dla żeglugi śródlądowej.

Odra i turystyka

Z kolei o projekcie transgranicznym "Odra dla turystów" mówił Prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz. - W 2004 r. zaczęliśmy marzyć, a dziś możemy śmiało powiedzieć, że marzenia te w 100 proc. zrealizowaliśmy. Postanowiliśmy zagrać w drużynie. To nie było łatwe zadanie. Nie było by niczego, gdybyśmy razem nie postanowili działać. Chodziło o kompleksowe działania. Zaczęliśmy od małych kroków. Odra kojarzona była głównie z powodzią. Wiele pracy włożyliśmy w te działania. Powstało m.in. unikalne molo na rzece w Bytomiu Odrz., powstały porty w Krośnie Odrzańskim, Cigacicach i Bytomiu Odrz., pojawiły się dwa statki pasażerskie ? Laguna i Zefir. Odra diametralnie zmieniła swoje otoczenie. Odra tętni życiem, odbywa się coraz więcej imprez - mówił W. Tyszkiewicz. Podkreślał, że istotne jest tworzenie produktów turystycznych w oparciu o perełki: winnice, miasta, muzea, gospodarstwa agroturystyczne. Jeśli my te wszystkie atrakcje złożymy w całość możemy konkurować z najlepszymi. Dodał, że warto postawić na turystykę aktywną ? konną, rowerową.

- "Gospodarcze wykorzystanie Odry jest jednym z priorytetów Strategii Rozwoju Polski Zachodniej ? wielokrotnie podkreślała marszałek Elżbieta Anna Polak.

O szczegółach Odrzańskiej Drogi Wodnej w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju oraz Strategii Rozwoju Polski Zachodniej do roku 2020 mówił Dyrektor Biura Rozwoju Regionu Maciej Nowicki.

? Odra to najważniejsza oś rozwoju społeczno-gospodarczego Polski Zachodniej. Odrzańska Droga Wodna spina większość ośrodków rozwojowych Polskim Zachodniej (z wyjątkiem Poznania) i łączy Polskę Zachodnią z północą (przez połączenia promowo-portowe) i południem Europy (poprzez układ autostrad czeskich). ODW to ważny element europejskiej sieci dróg wodnych śródlądowych, przebiega wzdłuż Środkowoeuropejskiego Korytarza Transportowego - mówił dyrektor M. Nowicki.

Odrzańska Droga Wodna w Strategii Rozwoju Polski Zachodniej 2020 to przywrócenie minimum III klasy żeglowności dla potrzeb transportu, ochrony przeciwpowodziowej i turystyki wodnej, przywrócenie i rozwój transportu towarowego z wykorzystaniem i rozbudową śródlądowych portów rzecznych oraz docelowo doprowadzenie do IV klasy żeglowności na całej długości rzeki. Źródła finansowania projektu - Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014-2020: 85% oraz budżet państwa: 15%.

Dyrektor Maciej Nowicki przedstawił także prace województw Polski Zachodniej i Zespołu roboczego ds. SRPZ 2020 w sprawie Odrzańskiej Drogi Wodnej.

Podczas dyskusji na liczne pytania uczestników odpowiadał z-ca Dyrektora Departamentu Żeglugi Śródlądowej Przemysław Daca. Pytania dotyczyły m.in. ustawy o fundusz żeglugi śródlądowej, czy region śląski będzie objęty w studium, kiedy zostanie ujednolicony system przekazu informacji, ponieważ obecnie aż trzy podmioty regulują sprawy związane z drogą wodną, czy jest szansa, żeby włączyć w inwestycje na Odrze stronę niemiecką, która mogłaby partycypować w kosztach.

W obradach wzięli udział członek zarządu Alicja Makarska, Radni Województwa Lubuskiego: Edward Fedko, Wacław Maciuszonek, Tadeusz Pająk oraz Klaudiusz Balcerzak oraz Tomasz Możejko.


Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
Odra
MGMiŻŚ
konferencja
Zapraszamy do dyskusji także na naszym profilu ! W jednym miejscu wszystkie środki transportu publicznego!

Dodaj komentarz

Aby móc dodawać komentarze należy się zalogować
Portal TransInfo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Mechanizm komentowania służy merytorycznej dyskusji dotyczącej informacji oraz materiałów umieszczanych w Portalu TransInfo.pl. Pragnąc przestrzegać obowiązującego prawa oraz zachować merytoryczny charakter dyskusji informujemy, że komentarze pozamerytoryczne, obraźliwe, utrzymane w tonie lekceważącym osoby trzecie lub zawierające jednoznaczne oskarżenia wobec tych osób będą usuwane. InfoBus zastrzega również sobie prawo redakcji bądź skrótów pojawiających się na portalu opinii.

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....