TransInfo

InfoBus

InfoRail

InfoTram

InfoBike

InfoAir

InfoShip

  • Start
  • rejestracja
Konto użytkownika
Aby korzystać z konta użytkownika musisz się najpierw zalogować.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta - zarejestruj sie już teraz!

Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe


Minimum jedna opcja musi być wybrana
turystyczne


organizator, pośrednik
Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o przewoźniku
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Informacja dostępna dla wszystkich użytkowników systemu|Dane szczegółowe

Kontakt dostępny dla wszystkich użytkowników systemuProfile społecznościowe
Informacje o biurze podróży
Załącz dokumenty
Opis jak co działa

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe daneProfile społecznościoweDodatkowe informacje o użytkowniku

Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


WYCZYŚĆ FORMULARZ
ZATWIERDŹ
Podstawowe dane


Zamawiam darmowy newsletter


Oświadczam iż zapoznałem się regulaminem serwisu


ZATWIERDŹ

Dziękujemy za rejestrację

Wiadomość z potwierdzeniem oraz szczegółami została wysłana na adres e-mail podany przy wypełnianiu zlecenia.


ZAREJESTRUJ SIĘ

InfoAir

TransInfo

Wyjątkowy Kongres Morski zakończony
InfoShip.pl - Opublikowano: 13.06.2016 12:05:11
Wyjątkowy Kongres Morski zakończony

W piątek 10 czerwca br. po trzech dniach licznych debat, dyskusji i prelekcji zakończył się w Szczecinie na pokładzie fregaty ?Dar Młodzieży? 4. Międzynarodowy Kongres Morski.

Podsumowując kongres minister Marek Gróbarczyk zaliczył do sukcesów tego międzynarodowego wydarzenia podpisanie listu intencyjnego między partnerami, którzy chcą w polskich stoczniach budować promy dla polskich armatorów. Minister wskazał, iż jest to ważny element programu reindustrializacji. Jego zdaniem odbudowa przemysłu stoczniowego z całą pewnością wpłynie na ożywienie wielu gałęzi przemysłu ciężkiego w Polsce.

- To był wyjątkowy Kongres ? przyznał minister podsumowując wydarzenie. ? Bardzo ważnym jego elementem było podpisanie listu intencyjnego przez konsorcjum firm branżowych dotyczącego budowy 2 promów dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej w obecności pani premier Beaty Szydło. ? Prezentowały się tu firmy z łańcucha dostawców i kooperantów produkcji okrętowej, które będą mogły skorzystać z rozwiązań nowej ustawy stoczniowej. Przypomnę, iż w trakcie trwania Kongresu w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy, która wejdzie w życie 1 stycznia przyszłego roku.

Minister podkreślił, że podczas debat była okazja przybliżenia strategii rozwoju wodnych dróg śródlądowych w Polsce, przygotowywana przez ten resort. Eksperci mogli przybliżyć korzyści dla naszej gospodarki, polskich portów z przywrócenia żeglowności Odry, Wisły, połączenia tych rzek i wpisania ich do sieci międzynarodowych korytarzy transportowych.

Uczestnikom, gościom, panelistom dziękowali również Dariusz Słaboszewski, przewodniczący Rady Klastra Morskiego Pomorza Zachodniego oraz Dariusz Więcaszek i Paweł Szynkaruk z Fundacji Kongres Morski, organizatorzy tego wydarzenia.

Z kolei Dariusz Słaboszewski prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A oraz przewodniczący Rady Klastra Morskiego Pomorza Zachodniego w przemówieniu kończącym kongres powiedział, iż to co widzieliśmy podczas tegorocznego kongresu z pewnością napawa optymizmem. Niektóre tematy poruszyliśmy bardziej szczegółowo, inne mniej, o jeszcze innych tylko wspomnieliśmy. Dodał także, że to bardzo dobrze, bowiem oznacza to, że będziemy mieli o czym rozmawiać na przyszłorocznym piątym kongresie morskim, na który już teraz wszystkich zaprasza.

I tak, jak w pierwszym dniu kongresu wybicie tradycyjnych szklanek obwieściło zebranym, że kongres się rozpoczął, tak dzwon żaglowca ?Dar Młodzieży? obwieścił zakończenie 4. Międzynarodowego Kongresu Morskiego w Szczecinie.

Zanim jednak kongres dobiegł końca, w piątkowe przedpołudnie dyskutowano jeszcze m.in. o żegludze śródlądowej. W wystąpieniu na temat potencjału żeglownego Odry prof. Michał Pluciński z Uniwersytetu Szczecińskiego zaprezentował wyniki badań w zakresie popytu i podaży na Odrzańskiej Drogi Wodnej zabrane w monografii zatytułowanej ?Możliwości wykorzystania transportu wodnego śródlądowego w obsłudze zespołu portowego Szczecin-Świnoujście" - roboczo nazywane Strategią Odrzańską, wykonanej na zlecenie ZMPSiŚ SA przez naukowców szczecińskich.

Obecnie transport wodny śródlądowy posiada zaledwie 4% udziału w obsłudze zaplecza gospodarczego zespołu portowego Szczecin ? Świnoujście Jak pokazują przykłady innych europejskich portów takich jak Hamburg, czy Antwerpia transport śródlądowy stanowi doskonałe dopełnienie ich oferty tamtejszych. Jak wskazują badania analogiczne rozwiązania mogą znaleźć zastosowanie w obsłudze zespołu portowego Szczecin-Świnoujście. Przy założeniu uprawiania żeglugi przez 250 dni w roku, powstaną warunki dla przejęcia przez transport wodny śródlądowy dodatkowych 10 mln ton ładunków rocznie w przewozach w relacjach z portami w Szczecinie i Świnoujściu w układzie południkowym i ok. 2 mln ton w układzie równoleżnikowym (głównie do i z rejonu Brandenburgii i Berlina). 75% ładunków ciążących do transportu wodnego śródlądowego w układzie południkowym to ładunki generowane przez podmioty gospodarcze zlokalizowane na obszarze województwa Śląskiego. Jednak by tak się stało potrzebne są działania ukierunkowane na usunięcie barier nawigacyjnych blokujących dzisiaj żeglugę. Po użeglowieniu Odry Szczecin i Świnoujście zyskują dostęp do trzech najtańszych i najbardziej ekologicznych gałęzi transportu (morski, śródlądowy i kolejowy).

Zamykając Kongres minister Marek Gróbarczyk zaprosił na kolejną edycję wydarzenia dotyczącego szeroko rozumianej gospodarki morskiej.Spodobał Ci się ten artykuł? To polub nas na
Sprawdź też:
MGMiŻŚ
Odra
Port Szczecin
konferencja

Twój planner podróży


Z:
DO:
DATA
ODJAZDU
CZAS
ODJAZDU

SZUKAJ
Newsletter

Firma "JMK analizy rynku transportowego" oferuje na bieżąco aktualizowaną informację przetargową w zakresie dostaw taboru szynowego, autobusowego oraz obsługi linii komunikacyjnych. Wykup dostęp on-line!
Aktualizowane co miesiąc raporty na temat liczby zarejestrowanych nowych oraz używanych autobusów w Polsce to kompendium wiedzy na temat tego segmentu gospodarki. Analizy zawierają m.in. szczegółowe...
Sprawdź nasz nowy cennik reklamowy na rok 2019 Nasz portal działa w branży transportu publicznego od 2001 roku. Początkowo - tylko pod nazwą InfoBus.pl - obejmował tylko tematykę autobusową....