Witamy na stronie Transinfo.pl Nie widzisz tego artykułu, bo blokujesz reklamy, korzystając z Adblocka. Oto co możesz zrobić: Wypróbuj subskrypcję TransInfo.pl (już od 15 zł za rok), która ograniczy Ci reklamy i nie zobaczysz tego komunikatu Już subskrybujesz TransInfo.pl? Zaloguj się

Żegluga Szczecińska i MTS połączą siły

infoship
20.10.2015 09:30
0 Komentarzy

Żegluga Szczecińska i Międzynarodowe Targi Szczecińskie połączą siły , aby wykorzystującwspólny potencjał zwiększyć aktywność związaną z wykorzystaniem bulwarów szczecińskich,Łasztwoni, organizacją wydarzeń i promocją miasta.

Realizacja wcześniejszych zapowiedzi. Miasto podejmujekolejne kroki zmierzające do podnoszenia efektywności swoich zadań,realizowanych przez urząd miasta oraz gminne jednostki oraz optymalizacjikosztów z tym związanych. Aktualnietrwają analizy zmierzające między innymi do integracji spółek autobusowych (Szczecińskie Przedsiębiorstwo AutobusoweDąbie i Klonowica). Zmiany obejmą także Nieruchomości i Opłaty Lokalne Sp. zo.o. NiOL przestanie być spółką, a jejzadania będą realizowane przez nowopowstałą jednostkę budżetową. Obecnie, pownikliwych analizach, podjęto decyzje o połączeniu potencjału dwóch spółek:Żeglugi Szczecińskiej oraz Międzynarodowych Targów Szczecińskich.

Efektywniej i aktywniej. Konsolidacja zadań obu spółek jest istotna zarówno z punktu widzeniajeszcze lepszego wykorzystania nadodrzańskich bulwarów administrowanych przezŻeglugę Szczecińską jak i potencjału kadrowego oraz organizacyjnego MTS . Tym samym Żegluga pozadbaniem o nabrzeża zajmować się będzie także m.in. organizacją imprez przedewszystkim na szczecińskich bulwarach oraz zadaniami promocyjnymi na rzeczGminy.

Jak nastąpi konsolidacja? Na najbliższą sesję Rady Miastatrafią dwie uchwały. Pierwsza w sprawie powierzenia spółce Żegluga Szczecińskaw Szczecinie zadań własnych Gminy ( między innymi tych realizowanych przezMTS). Obecnie spółka przede wszystkim zajmuje się administrowaniem nabrzeżamistanowiącymi własność Gminy oraz spółki a także realizuje zadania własne gminyw zakresie m.in. gospodarki nieruchomościami, gospodarki wodnej, porządkupublicznego i bezpieczeństwa czy turystyki.

Jednocześnie na sesję trafi druga uchwała w sprawiewyrażenia zgody na zbycie wszystkich udziałów Gminy Miasto Szczecin w spółceMiędzynarodowe Targi Szczecińskie. Obecnie spółka prowadzi działalność wzakresie organizacji na terenie posiadanej hali lub poza nią targów i wystawgospodarczych, kongresów, bali, szkoleń itp., a także wykonuje usługi wzakresie, m.in.: projektowania i wykonania stoisk targowych, kompleksowychusług poligraficznych, obsługi gastronomicznej imprez, rezerwacji miejschotelowych. Ponadto Spółka osiąga przychody z tytułu wynajmu hali i posiadanegosprzętu oraz organizacji wydarzeń pod indywidualne potrzeby klienta.

Sprzedaż udziałów posiadanych przez Gminę w Spółce odbywaćsię będzie zgodnie z przepisami ustawy o gospodarce komunalnej oraz ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji. Na zbycie udziałów w Spółce prawa handlowegowymagana jest zgoda Rady Miasta Szczecin. Po jej wyrażeniu nastąpiprzygotowanie procedury przetargowej. Niezależnie od niej, spółki MTS i ŻSrozpoczną współpracę, aby wspólnierealizować powierzone im zadania.

Dodatkowe informacje o spółkach. Zgodnie z Uchwałą nr XI/252/11 Rada MiastaSzczecin z dnia 12 września 2011 r. Gmina Miasto Szczecin przystąpiła do SpółkiŻegluga Szczecińska Sp. z o.o. poprzez zawarcie z Ministerstwem Skarbu Państwaumowy nieodpłatnego przeniesienia praw z udziałów w Spółce Żegluga Szczecińska.Gmina ma 100 % udziałów w spółce.

Z kolei spółka Międzynarodowe Targi Szczecińskie powstała wpaździerniku 1991 r. z inicjatywy grupy przedsiębiorców skupionej wZachodniopomorskiej Izbie Gospodarczej. Gmina Miasto Szczecin na podstawieuchwały z dnia 13 stycznia 1992 r. przystąpiła do Spółki. Udział Gminy wkapitale zakładowym Spółki obecnie wynosi 92,81 %.

Spółka posiada prawo wieczystego użytkowania nieruchomościgruntowej położonej w Szczecinie przy ul. Struga 6,8 o łącznej powierzchni 58219 m2. Na wskazanej nieruchomości mieści się hala wystawiennicza zaadaptowanana te potrzeby na początku lat 90-tych. Znajdują się tam także pomieszczeniabiurowe wykorzystywane przez MTS.

Komentarze